Blogging Fusion Blog Directory the #1 blog directory and oldest directory online.

Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Home Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Rated: 1.40 / 5 | 2,059 listing views Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog Blogging Fusion Blog Directory

Turkey

 

General Audience

  • Kilsan TuÄŸla
  • March 14, 2017 10:35:41 PM
SHARE THIS PAGE ON:

A Little About Us

Estetik, farklı, çevreci yapılar, mimari izler bırakan mimar ve mühendisler, mimarlık, ekolojik gelişmeler, yaşama renk katan tasarımlar, sanatçılar, sanat eserleri

Listing Details

Listing Statistics

Add ReviewMe Button

Review Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog at Blogging Fusion Blog Directory

Add SEO Score Button

My Blogging Fusion Score

Google Adsense™ Share Program

Alexa Web Ranking: 1,164,898

Alexa Ranking - Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Example Ad for Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

This what your Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog Blog Ad will look like to visitors! Of course you will want to use keywords and ad targeting to get the most out of your ad campaign! So purchase an ad space today before there all gone!

https://www.bloggingfusion.com

.

notice: Total Ad Spaces Available: (2) ad spaces remaining of (2)

Advertise Here?

  • Blog specific ad placement
  • Customize the title link
  • Place a detailed description
  • It appears here within the content
  • Approved within 24 hours!
  • 100% Satisfaction
  • Or 3 months absolutely free;
  • No questions asked!

Subscribe to Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Kentsel Planlama – Ansiklopedik Sözlük

Türkiye’de, kentsel planlama alanındaki ilk ansiklopedik sözlük olan kitap, ülkemizdeki 92 akademisyen ve uzmanın katılımı ile gerçekleştirilen ve son derece geniş bir ilgi alanına sahip olan mekansal planlama konusunda yapılmış kapsamlı bir çalışmanın ürünü. Kitap, kentsel planlama alanında yayımlanmış sözlük çalışmalarının kapsam bakımından bir adım ötesine geçerek ansiklopedi ile sözlük arasında kalan bir alanın doldurulmasını...

Kentsel Planlama - Ansiklopedik Sözlük, kitap

Kentsel Planlama - Ansiklopedik Sözlük, kitapTürkiye’de, kentsel planlama alanındaki ilk ansiklopedik sözlük olan kitap, ülkemizdeki 92 akademisyen ve uzmanın katılımı ile gerçekleştirilen ve son derece geniş bir ilgi alanına sahip olan mekansal planlama konusunda yapılmış kapsamlı bir çalışmanın ürünü. Kitap, kentsel planlama alanında yayımlanmış sözlük çalışmalarının kapsam bakımından bir adım ötesine geçerek ansiklopedi ile sözlük arasında kalan bir alanın doldurulmasını hedefliyor.

Kitapta, planlamada analiz teknikleri, bölge planlama, çevre ve yaşam kalitesi, ekoloji ve planlama, ifade teknikleri, imar hukuku, kent ekonomisi, sosyolojisi, tarihi, kent, kentleşme, kentsel koruma, kentsel standartlar, kentsel politika, kentsel riskler, kentsel tasarım, kentsel yenileme ve dönüşüm, sanayi, konut, kıyı, turizm planlaması, ulaşım ve lojistik hizmetler gibi konu başlıkları 250 madde halinde okurların incelemesine sunuluyor.

Derleyen: Melih Ersoy
Sayfa sayısı: 540
Yayınevi: Ninova Yayıncılık

Kentsel Planlama – Ansiklopedik Sözlük yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası ‘LÜBBEY’

Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası ‘LÜBBEY’ 1980’li yılından 2000’li yıllara kadar Çamyayla’ya göç etmeye başlayan Lübbeyliler, yeni yerleşim alanı olarak kendilerine Çamyayla’yı seçince Lübbey köyü sahipsiz kalır. Yerleşim alanı ve mimari özelliklerinin yanı sıra 300 yıllık tarihi geçmişiyle Küçükmenderes Havzası’nda bir kültür mirası olan Lübbey Köyü doğal, tarihsel ve arkeolojik değer olarak üzerinde çalışılması,...

Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası ‘LÜBBEY’

1980’li yılından 2000’li yıllara kadar Çamyayla’ya göç etmeye başlayan Lübbeyliler, yeni yerleşim alanı olarak kendilerine Çamyayla’yı seçince Lübbey köyü sahipsiz kalır.
Yerleşim alanı ve mimari özelliklerinin yanı sıra 300 yıllık tarihi geçmişiyle Küçükmenderes Havzası’nda bir kültür mirası olan Lübbey Köyü doğal, tarihsel ve arkeolojik değer olarak üzerinde çalışılması, araştırılması ve değerlendirilmesi gereken önemli bir yerleşim alanıdır.

Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası ‘LÜBBEY’ yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Kazuyo Sejima

Yirmi birinci yüzyılın en seçkin mimarlarından olan Pritzker Ödüllü Kazuyo Sejima, kareler ve küplerle şekillenen modernist  tasarımları ile tanınıyor. Binalarının çevreyle bağlantısını en üst düzeye çıkarmak için her zaman büyük pencereler kullanan sanatçı, iç dekorasyon tasarımları ve küratörlüğünü yaptığı sergilerle de mimariye çok yönlü bir yaklaşım sergiliyor. Tasarımlarında kullandığı ve asla vazgeçmediği unsurlarla binalarına adeta...

Kazuyo Sejima, Rolex Öğrenim Merkezi, detay

Kazuyo Sejima, portre
Fotoğraf: archinect.com

Yirmi birinci yüzyılın en seçkin mimarlarından olan Pritzker Ödüllü Kazuyo Sejima, kareler ve küplerle şekillenen modernist  tasarımları ile tanınıyor. Binalarının çevreyle bağlantısını en üst düzeye çıkarmak için her zaman büyük pencereler kullanan sanatçı, iç dekorasyon tasarımları ve küratörlüğünü yaptığı sergilerle de mimariye çok yönlü bir yaklaşım sergiliyor.

Tasarımlarında kullandığı ve asla vazgeçmediği unsurlarla binalarına adeta “imza” atan Kazuyo Sejima, hem ülkesi Japonya’daki hem de dünyadaki yenilikçi yapıların önde gelen mimarlarından. Onu ayrıştıran ve bir marka haline getiren özelliklerin başında cam, mermer ve metal kullanımı geliyor. Düz, parlak, kaygan yüzeyler elde ettiği bu üç malzemeyi, neredeyse tüm tasarımlarında kare veya küp formları ile şekillendiriyor.

Kazuyo Sejima, Seijo Apartmanları
Seijo Apartmanları Fotoğraf: Iwan Baan

Sanatçının bir diğer vazgeçmediği yaklaşım da dış mekan ile iç mekanı birleştirmek. Dışarıyla içeriyi bir arada harmanlamak için büyük camlar kullanıyor ve genellikle yatay mimariyi tercih ediyor. Böylece iç ile dış arasında hem görsel bağlantı kurarak aralarındaki sınırı ortadan kaldırıyor hem de doğal ışığın mümkün olduğunca içeriye girmesini sağlıyor.

Dünyanın önde gelen mimarlık ofislerinden SANAA’nın ortağı olan Kazuyo Sejima, 2010 yılında ortağı Ryue Nishizawa ile birlikte Pritzker Ödülü’nü kazandı ve Zaha Hadid’den sonra bu önemli ödülü alan ikinci kadın mimar oldu.

Yılın genç mimarı

Kazuyo Sejima, 1956 yılında Japonya’nın Ibaraki kentinde, oldukça aydın bir ailede dünyaya geldi. Annesi iyi eğitimliydi ve aristokrat bir aileden geliyordu. Babası ise bir mühendisti. Çocukluğu babasının çalıştığı Hitachi şirketinin lojmanı olan oldukça modern bir evde geçti.

Kazuyo Sejima, Chofu Polis Merkezi
Kutu formundaki Chofu Polis Merkezi Fotoğraf: Wiiii

Mesleki eğitimini yüksek lisans derecesi ile mezun olduğu Japon Kadınları Üniversitesi’nde aldı. Mimari kariyerine ise yüksek lisans yaptığı yıllarda Japonya’nın yenilikçi mimarları arasında yer alan Toyo Ito’nun ofisinde çalışarak başladı. Ünlü mimarın yanında yaşadığı çıraklık döneminde özellikle kavramsal mimari ile tanıştı. Toyo Ito ile altı yıl çalıştıktan sonra, kendi ofisini açmaya karar verdi ve Kazuyo Sejima ve Ortakları’nı kurdu.

Kendi ofisinde yaptığı ilk tasarımları modern mimari malzemelerle oluşturduğu heykelimsi yüzeyler ve iyi organize edilmiş hacimli alanlar içeriyordu. Bir tatil evi ve stüdyodan oluşan “Platformlar” isimli küçük ölçekli iki bina ile başladığı bağımsız tasarımları kısa sürede tanındı ve ulusal mimarlık ödülleri kazandı. Mimarlık çevreleri tarafından tamamen kabul görmesi ise 1991 yılında tamamladığı Saishunkan Seiyaku Kadın Yurdu ile oldu. Sanatçı, yurt tasarımıyla 1992’de Japonya Mimarlar Enstitüsü tarafından “Yılın Genç Mimarı” seçildi.

Bir şirketin kadın çalışanlarına yatakhane olarak inşa edilen Saishunkan Seiyaku Kadın Yurdu, Kazuyo Sejima’nın kişisel tarzını keşfetmesini sağladı. Yurt tasarımı ile ortak yaşamı şekillendirme fırsatı bulan sanatçı, betonarme duvarlar ile çelik çerçeve konstrüksiyonun bir karışımı olan oldukça sade ve minimalist bir bina tasarladı. Binaya destek sağlayan beş sütunu, iç mekanda oluşturduğu geniş ortak alana yerleştirilen hacimler olarak düzenledi. Böylece ortak alanlara istenildiğinde değiştirilebilecek bir dinamizm kazandırmış oldu.

Ryue Nishizawa ile ortaklık

Kazuyo Sejima, Toyo Ito’nun ofisinde çalıştığı yıllarda ekip arkadaşlığı yaptığı Ryue Nishizawa’yı ofisini kurduğu ilk yıllarda işe almıştı. Mimari yaklaşımları çok benzer olan ikili, patron-çalışan ilişkisine son verip, 1995 yılında ortak olmaya karar verdiler ve SANAA’yı kurdular.

Kazuyo Sejima,SANAA
Ryue Nishizawa ve Kazuyo Sejima Fotoğraf: Takashi Okamoto./ majorevents.virginia.edu

Güçlerini birleştiren iki mimar, camın yansıtıcı özelliklerini ve beyazın parlaklığını gözler önüne seren projeler ile hem bir çok ödül kazandı hem de SANAA’yı günümüzün en ünlü global mimari ofislerinden biri haline getirdi.

Kazuyo Sejima, Grace Farrms
İkilinin tasarladığı Grace Farrms / Grace Çiflikleri’nde yer alan Nehir Binası
Fotoğraf: boutique-homes.com

Kazuyo Sejima, mimari tasarımlarının yanı sıra ABD, İsviçre ve Japonya’daki üniversitelerde dersler verdi; iç dekorasyon için ürünler tasarladı ve sergilerde küratörlük yaptı. 2010 yılında Venedik Bienali’de mimarlık sektörünün direktörlüğüne atanan ilk kadın mimar oldu.

Önemli eserleri

Rolex Öğrenim Merkezi
Lozan Federal Politeknik Okulu (EPFL) kampüsünde inşa edilen Rolex Öğrenim Merkezi, hem öğrencilere hem de halka açık laboratuvarlar, kütüphaneler, bilgi merkezleri, tartışma ve çalışma alanları, restoran ve kafeler barındırıyor. Akıcı bir mekan yaratan bina, 20 bin metrekarelik tek ve kesintisiz bir alana yayılıyor. Yapı, dikdörtgen bir plana sahip olsa da, iç mekanı tanımlayan eğriler sayesinde organik bir görünüm kazanıyor.

Kazuyo Sejima, Rolex Öğrenim Merkezi
Fotoğraf: Alain Herzog / epfl.ch

Nishinoyama Evi
Oluklu metal çatılarıyla dikkat çeken ve birbirine kenetlenmiş gibi görünen kompleks, aslında bağımsız on konuttan oluşuyor. Konutlar, oda sayısı ve metrekare olarak çeşitlilik gösterse de her konut minimum üç oda, iki iç bahçe ve bir garaja sahip. Konutların bahçelerinin bazıları avlu olarak tasarlanmış ve sürgülü kapılarla iç ve dış mekanın birleşmesini sağlamış. Bu yaklaşım, kentsel ortamda doğa ile yaşamak için önemli fırsat bir sunuyor.

Kazuyo Sejima, Nishinoyama Evi
Fotoğraf: Iwan Baan

Sumida Hokusai Müzesi
Ukiyo-e sanatçısı Katsushika Hokusai’nin hayatına ve eserlerine adanmış olan müze, modern mimarinin dikkat çekici bir örneği. Dört katlı yapının tasarımındaki en önemli unsuru, müzeye giriş yollarını açığa çıkaran ve binanın kentle bütünleşmesini sağlayan üçgen yarıklar oluşturuyor. Yarıklar sayesinde binaya erişim dört cepheden de yapılabildiği için insanların müzeyi ziyaret etmeleri kolaylaşıyor. Yarıklar ayrıca müze içerisindeki alanların da çeşitlenmesini sağlıyor. Bazı alanları bağımsız odalara dönüştürürken, bazı alanların birleşmesine olanak yaratıyor. Dış cephede kullanılan hafifçe aynalanmış yüzey ise müzenin kent panoramasına karışmasına izin veriyor.

Kazuyo Sejima, Sumida Hokusai Müzesi
Fotoğraf: gotokyo.org

Kazuyo Sejima yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Atıklardan büyüleyici aydınlatmalar

İngiliz sanatçı Stuart Haygarth, atıkları ileri dönüştürerek onları değerli ve özgün eşyalar haline getiriyor. Sanatçının tasarımları arasında yer alan avize ve lambalar, atılmış gözlük saplarından parçalanmış otomobil aynalarına uzanan çeşitlilikteki çöplerden oluşuyor ve büyüleyici bir yaratıcılık taşıyor. Stuart Haygarth, atıkları sanatının merkezine alan bir sanatçı. Her türlü kullanılmayan nesneyi ya da doğaya atılmış atık ve...

Atıklardan büyüleyici aydınlatmalar, Stuart Haygarth, galeri

İngiliz sanatçı Stuart Haygarth, atıkları ileri dönüştürerek onları değerli ve özgün eşyalar haline getiriyor. Sanatçının tasarımları arasında yer alan avize ve lambalar, atılmış gözlük saplarından parçalanmış otomobil aynalarına uzanan çeşitlilikteki çöplerden oluşuyor ve büyüleyici bir yaratıcılık taşıyor.

Atıklardan büyüleyici aydınlatmalar, Stuart Haygarth, urchin, deniz kestanesi
Plastik gözlük saplarından yapılmış, deniz kestanesi formunda avize

Stuart Haygarth, atıkları sanatının merkezine alan bir sanatçı. Her türlü kullanılmayan nesneyi ya da doğaya atılmış atık ve çöpleri ileri dönüştürerek onları hem kullanılacak yeni eşyalar haline getirmeyi hem de her birine bir varoluş hikayesi kazandırmayı amaçlıyor.

Atıklardan büyüleyici aydınlatmalar, Stuart Haygarth, flame, ateş
Amber cam eşyalardan yapılmış “Flame” adlı avize

Sanatçı, tasarımları için topladığı atıkları yeni anlamlar verecek şekilde titizlikle sınıflandırıyor. Tasarım aşamasında ise yaratıcılığını kullanarak estetik ve işlevsel bir simetri oluşturuyor ve atıklara yeniden hayat veriyor.

Fotoğraflar: © Stuart Haygarth / stuarthaygarth.com

Atıklardan büyüleyici aydınlatmalar yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Eğlenceli ve şaşırtıcı: Mimetik mimarisi

Dev hamburger şeklindeki bir lokanta, cezve şeklindeki bir kahve dükkanı ya da cephesi kitaplardan oluşan bir kütüphane… İlişkili olduğu ürünü taklit eden mimetik mimarisi, sıra dışı tasarımlarıyla kent mimarisine bazen şaşırtıcı bazen de eğlenceli yapılar ekliyor. Yenilik mimarisi olarak da adlandırılan Mimetik mimarisi, ilk kez 1920’li yıllarda ABD’de görülmeye başlamış. Amaç ilgi çekmek ve reklam […] Eğlenceli ve şaşırtıcı: Mimetik...

Mimetik mimarisi, Haines Shoe House

Dev hamburger şeklindeki bir lokanta, cezve şeklindeki bir kahve dükkanı ya da cephesi kitaplardan oluşan bir kütüphane… İlişkili olduğu ürünü taklit eden mimetik mimarisi, sıra dışı tasarımlarıyla kent mimarisine bazen şaşırtıcı bazen de eğlenceli yapılar ekliyor.

Mimetik mimarisi, The Teapot Dome Service Station
Demlik şeklindeki benzin istasyonu, The Teapot Dome Service Station, 1922, Zillah, ABD Fotoğraf: Iflorea

Yenilik mimarisi olarak da adlandırılan Mimetik mimarisi, ilk kez 1920’li yıllarda ABD’de görülmeye başlamış. Amaç ilgi çekmek ve reklam yapmak olduğu için de otomobillerin çoğalması ve otoyolların yapılması ile yaygınlaşarak özellikle 1950’lerde çok popüler hale gelmiş.

Mimetik mimarisi, Brown Derby
Brown Derby, kahverengi melon şapka formunda lokantalar zinciri, 1920, Los Angeles, ABD Fotoğraf: Sba2

Mimetik mimarisinde kullanılan tarz tamamen taklide dayalı. Bina, işlevini, amacını veya ilişkili olduğu ürünü taklit edecek şekilde tasarlanıyor. Zaten bu mimari tür adını da Yunanca “mimetikos” yani “taklit etmek” sözcüğünden alıyor.

Mimetik mimarisi, Big Duck
Ördek yetiştiriciliği yapan çiftçi Martin Maurer’in ördek şeklindeki satış binası Big Duck, 1931, Long Island, ABD Fotoğraf: Mike Peel

Başlangıcında sadece binanın işlevi ya da ticari amacıyla örtüşen Mimetik mimarisi, zamanla binanın işlevini yansıtmayan tasarımlarla da çeşitlendi. Bu tarz binalarda en çok tercih edilen formlar arasında ise ünlü yapıları taklit edenler yer alıyor.

Eğlenceli ve şaşırtıcı: Mimetik mimarisi yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Google, Spruce Goose

Dünyanın en büyük ahşap uçağı Spruce Goose’un yapımı için İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş olan hangar, Google tarafından ofis olarak kullanılıyor. Tarihi ahşap doku korunarak modern ve çağdaş bir ofise dönüştürülen yapı, eski ile yeninin sıra dışı karışımını sergiliyor. Asıl adı Hughes H-4 Hercules olan Spruce Goose, tarihin en geniş kanatlı ve en yüksek […] Google, Spruce Goose yazısı Kilsan Blog sitesine...

Google, Spruce Goose, genel

Dünyanın en büyük ahşap uçağı Spruce Goose’un yapımı için İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş olan hangar, Google tarafından ofis olarak kullanılıyor. Tarihi ahşap doku korunarak modern ve çağdaş bir ofise dönüştürülen yapı, eski ile yeninin sıra dışı karışımını sergiliyor.

Asıl adı Hughes H-4 Hercules olan Spruce Goose, tarihin en geniş kanatlı ve en yüksek uçağı olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır nakliyede kullanılmak üzere yapıldı. Ancak, 2 Kasım 1947’de sadece bir kere uçtu ve üretimine geçilmeyerek prototip olarak kaldı. Günümüzde ABD’deki Evergreen Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergilenen uçağın yapımı için 1943 yılında bir hangar inşa edildi. İşadamı ve havacı Howard Hughes tarafından Los Angeles’ta yaptırılan hangar, Google tarafından ofise dönüştürülmeden önce uzun yıllar atıl olarak kaldı.

Google, Spruce Goose, eski
Spruce Goose’un ambarda olduğu yıllarda çekilmiş bir fotoğraf Fotoğraf: playavista.com

Hangarın yeniden işlevlendirilme tasarımı Amerikalı mimarlık ofisi ZGF Architects tarafından yapıldı. Yenilenme sırasında hangarın 229 metre uzunluğundaki orijinal yapısı özenle korundu. 22 metre yüksekliğindeki kemerlerden oluşan omurgası çelikle yeniden inşa edilerek üzerleri hem orijinal hem de orijinaliyle aynı yapıda üretilen ahşap levhalarla yeniden kaplandı. Tarihi kemerler yirmi bin adet ek vida ile sabitlenerek mevcut ahşap yapı güçlendirildi.

Google, Spruce Goose, boş hangar
Hangarın dönüştürülmeden önceki görünümü Fotoğraf: playavista.com

Bina içinde bina

Hangarın teknolojik bir ofise dönüştürülebilmesi için etkileyici bir “bina içinde bina” inşa edildi. Dört kat olarak tasarlanan açık planlı bina yaklaşık 42 bin metrekareye yayılıyor.

Google, Spruce Goose, bina içinde bina
Fotoğraf: © Google Images by Connie Zhou / zgf.com

Hangarın benzersiz yapısının herhangi bir noktadan görülebileceği şekilde düzenlenen yapı, Google’ın tasarım standartlarına uygun olarak şekillendirilmiş. Asma katlar ve zikzaklı merdivenlerle dinamizm kazandırılmış olan bina içindeki binada çalışma bölümlerinin dışında toplantı, yemek, dinlenme ve etkinlik alanları yer alıyor.

Google, Spruce Goose, Google’ın tasarım standartları
Fotoğraf: © Google Images by Connie Zhou / zgf.com

Google, Spruce Goose’un genel tasarımında Yunan mitolojisindeki balmumu kanatlarıyla uçan Ikarus efsanesinden ve batı rüzgarları tanrısı Zephyros’tan ilham alınmış. Bu “uçma ve hava” teması toplantı odalarının ve sosyal alanların hem isimlerine hem dekorasyon tarzlarına da yansımış.

Google, Spruce Goose, dekorasyon
Fotoğraf: © Google Images by Connie Zhou / zgf.com

Yapıdaki duvar ve tavanlar ses emici panellerle kaplı. Böylece binanın açık planına rağmen, bir alandaki seslerin diğerine geçmemesi sağlanmış. Binanın her kat seviyesinde gün ışığı alabilmesi için ise hangarın son zamanlarında kapatılan büyük pencereleri yeniden açık hale getirilmiş ve tavana büyük pencereler eklenmiş.

Sofistike atmosfer

Eski ile yeninin birlikteliği iç dekorasyonda da görülüyor. Bu etkileyici karışım ortama sofistike bir atmosfer kazandırıyor. Mobilyaların çoğu geçmişin ikonik stiline eklenen çağdaş dokunuşlarla özel olarak tasarlanmış. Malzeme ve renk olarak, hangarın orijinal ahşabına uyum sağlamak için mat yüzeyler ve nötr tonlar seçilmiş. Duvarlar ise, havacılık tarihini, Google’ın yenilikçi bakışını ve Los Angeles’ın çok yönlü ruhunu yansıtan resim ve fotoğraflarla dekore edilmiş.

Google, Spruce Goose yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Link to Category: Blog Articles

Or if you prefer use one of our linkware images? Click here

Social Bookmarks


Available Upgrade

If you are the owner of Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog, or someone who enjoys this blog why not upgrade it to a Featured Listing or Permanent Listing?


We provide Greater link exposure in search engines