Blogging Fusion Blog Directory the #1 blog directory and oldest directory online.

Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Home Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Rated: 1.50 / 5 | 1,498 listing views Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog Blogging Fusion Blog Directory

Turkey

 

General Audience

  • Kilsan TuÄŸla
  • March 14, 2017 10:35:41 PM
SHARE THIS PAGE ON:

A Little About Us

Estetik, farklı, çevreci yapılar, mimari izler bırakan mimar ve mühendisler, mimarlık, ekolojik gelişmeler, yaşama renk katan tasarımlar, sanatçılar, sanat eserleri

Listing Details

Listing Statistics

Add ReviewMe Button

Review Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog at Blogging Fusion Blog Directory

Add SEO Score Button

My Blogging Fusion Score

Google Adsense™ Share Program

Alexa Web Ranking: 1,267,142

Alexa Ranking - Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Example Ad for Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

This what your Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog Blog Ad will look like to visitors! Of course you will want to use keywords and ad targeting to get the most out of your ad campaign! So purchase an ad space today before there all gone!

https://www.bloggingfusion.com

.

notice: Total Ad Spaces Available: (2) ad spaces remaining of (2)

Advertise Here?

  • Blog specific ad placement
  • Customize the title link
  • Place a detailed description
  • It appears here within the content
  • Approved within 24 hours!
  • 100% Satisfaction
  • Or 3 months absolutely free;
  • No questions asked!

Subscribe to Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Vo Trong Nghia

Çağdaş Vietnam mimarisinin en önemli isimlerinden olan Vo Trong Nghia, yeşil ve sürdürülebilir tasarımları ile tanınıyor. Yerel ve ucuz malzemeleri hem geleneksel yöntemler hem de modern tekniklerle birleştiren sanatçı, mimarlık sanatını insan ve doğayı birbirine bağlayan estetik bir birliktelik olarak yorumluyor. Vietnam’daki yeşil mimarinin öncülerinden olan Vo Trong Nghia, ülkesinin mimarisini ve kentsel alanlarını uygun […] Vo Trong Nghia yazısı...

Vo Trong Nghia, Jardin de Mexico, etkinlik salonu tavan

Vo Trong Nghia, portre
Fotoğraf: Ashuicom

Çağdaş Vietnam mimarisinin en önemli isimlerinden olan Vo Trong Nghia, yeşil ve sürdürülebilir tasarımları ile tanınıyor. Yerel ve ucuz malzemeleri hem geleneksel yöntemler hem de modern tekniklerle birleştiren sanatçı, mimarlık sanatını insan ve doğayı birbirine bağlayan estetik bir birliktelik olarak yorumluyor.

Vietnam’daki yeşil mimarinin öncülerinden olan Vo Trong Nghia, ülkesinin mimarisini ve kentsel alanlarını uygun fiyatlı yeşil mimariye dönüştürme çalışmaları ile biliniyor. Kariyerini bir yaşam tarzı olarak gördüğü yeşil mimariye adayan sanatçı, tasarımlarını insanların doğa ile uyumlu bir şekilde yaşamaları üzerine kurguluyor. Tasarladığı binalarda masraflı uygulamalar yerine, ışık, rüzgar ve suyla denemeler yaparak doğal iklimlendirme yöntemlerini araştırıyor; yerel malzemeler kullanarak herkesin ulaşılabileceği bütçeler oluşturuyor.

Ödülle başlayan mimarlık yaşamı

Vo Trong Nghia, 1976 yılında, yedi erkek kardeşten en küçüğü olarak Vietnam’ın Van Xa isimli küçük bir köyünde doğdu. Doğumundan bir yıl önce sona eren Vietnam Savaşı’nın ardından fakir düşen köy, geçinebilmek için etrafındaki ormanlık alanı keserek kereste ticareti yapmak zorunda kalmıştı. Sanatçı yirmili yaşlarına geldiğinde, doğduğu ve büyüdüğü bölgedeki orman tamamen tahrip olmuştu. Sanatçının yaşamındaki bu zorlu dönem, yeşil mimari uygulamalarının da temelini oluşturdu.

Üniversiteye, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Hanoi’deki Mimarlık Üniversite’sinde başladı. İki yıl okuduktan sonra Japon hükümetinden kazandığı bursla Nagoya Teknoloji Enstitüsü’nde eğitimine devam etti. Enstitüdeki eğitimi sırasında sadece kendisi için faydalı olduğunu düşündüğü derslere katıldı. Girmediği dersler yerine Japonya’daki kütüphanelere veya ünlü mimarlık ofislerine gitmeyi tercih etti. Bu dönemde, insan-doğa uyumu ile ilgilenmeye başladı ve her ikisinin uyum içinde yaşamasına yönelik çözümler araştırdı. Ayrıca, Budist felsefe okuyarak, insanların birçoğunun maddi ve zihinsel yaşamlarındaki mutsuzluğunun kökeninin doğanın yasalarından uzaklaşmak olduğu kanısına vardı.

Vo Trong Nghia, eğitim
Fotoğraf: sites.google.com

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansı için Tokyo Üniversitesi’ne geçti. Burada hocası olan ünlü Japon mimar Hiroshi Naito’nun rehberliğinde yerel koşullara uygun yapılar ve aerodinamik konularında araştırmalar ve çalışmalar yaptı. Aerodinamik, rüzgar ve su konusunda hazırladığı tezi ile Tokyo Üniversitesi Dekanı Ödülü’ne layık görüldü. Başarılı tezi, mimari kariyeri için önemli bir kilometre taşı oldu.

Yeşil kararlılık

Vo Trong Nghia, 2006 yılında, Japonya’dan aldığı pek çok cazip teklifi reddederek ülkesi Vietnam’a geri döndü ve kendi stüdyosu olan Vo Trong Nghia Architects’i (VTNA) kurdu. Ofisini kurar kurmaz tasarladığı Wind and Water Café ile büyük beğeni topladı ve dört önemli uluslararası ödül kazandı.

Vo Trong Nghia, Wind and Water Café
Wind and Water Café Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Su ve rüzgar ile doğal iklimlendirme yaptığı tasarımda yapı malzemesi olarak bambu ve çelik kullandı. Bu iki malzemenin birlikteliği ile oluşturduğu çatıda, kolonsuz olarak 12 metre genişliğinde bir alan yarattı. Yapı, çağdaş mimarinin yerel malzeme olan bambu ile buluştuğu ilk deneylerden biri olarak kabul edildi.

Nghia, ilk işinde oldukça başarılı olmuş olsa da kariyerinin ilk yılları oldukça zorlu geçti. Kendine özgü ve ödünsüz kişiliğinden dolayı hem iş hem de çalışan konusunda problemler yaşadı. Vietnam’dan uzakta geçirdiği on yılda, ülkesinde yaşanan hızlı gelişim doğal ortamının da tahrip edilmesine neden olmuştu. Bu nedenle doğanın yeniden canlandırılması konusunda kararlı ve popülist yaklaşımlardan uzak bir tavır sergiliyordu. Projeleri “insanları doğayla nasıl bağdaştıracağı” konusunda araştırmalar, denemeler ve çözümler içeriyordu.

Sanatçı, “21. yüzyılın çeliği” olarak adlandırılan bambuyu, sürdürülebilir modern şehirler için düşük maliyetli, yüksek mukavemetli inşaat malzemelerinden bir tanesi olarak gördü ve savunucusu oldu. Bu nedenle kendi stüdyosunu açtığı günden itibaren bambu yapılar ve uygulama yöntemleri konularında pek çok araştırma yaptı. Kariyeri sırasında sadece bambu kullanarak pek çok büyük yapı tasarladı.

Konut olarak ise, kent manzarasına daha fazla yeşil alan eklemek amacıyla yoğun bitki kullandığı çeşitli prototipler tasarladı. Bu prototip konutlar arasında yer alan “Ağaçlar Evi” serisinde, tasarladığı beş evin tepelerine ağaç ekerek onlara saksı işlevselliği kazandırdı. Evlerin çatılarında kullandığı kalın toprak tabakası ile yeşil alan dışında yağmur suyu havzaları da oluşturmuş oldu.

Vo Trong Nghia, Ağaçlar Evi
Ağaçlar Evi serisi Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Vo Trong Nghia’nın yeşil ve sürdürülebilir mimariye olan bu tutkulu bağlılığı, zaman içinde hem yerel hem de uluslararası ödüller kazandıran güçlü bir portföye dönüştü. Sanatçı, gelişim ve kentleşme ile kalitesini yitiren yaşam ortamlarına geleneksel Asya yapı malzemeleri ve yöntemlerini kullanarak kalıcı ve sürdürülebilir çözümler getirmeye devam ediyor.

Önemli eserleri

Son La Seramoni Kubbeleri
Vietnam’ın etnik bir yayla bölgesi olan Son La’daki hastane kompleksinin bir parçası olarak tasarlanan beş kubbede de malzeme olarak bambu kullanılmış. En büyüğü 15,6 metreye ulaşan yapılar restoran, partiler ve düğünler için tören salonu gibi sosyal alanlar için kullanılıyor. Karmaşık yapıların uygulandığı ilk bambu yapı olan Son La Restaurant, kubbeler arasında ana yapı olarak inşa edilmiş ve bölgenin sembolü haline gelmiş.

Vo Trong Nghia, Son La Seramoni Kubbeleri
Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Stacked Planters Evi
Ağaçlar Evi serisinin bir parçası olan ev, yeşillikler ile delinmiş kademeli ve teraslı katlara sahip. Ağaçların büyümesine olanak sağlayan bu yarı açık alanlar insanların toplandığı oturma ve yemek odaları olarak kullanılıyor.

Vo Trong Nghia, Stacked Planters Evi
Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Viettel Akademisi Eğitim Merkezi
Vietnam’ın en büyük mobil şebeke operatörü Viettel Corporation’ın personeline kısa süreli konaklama ve eğitim kursları verilen yapıda, kursiyerlerin çalışmalarına odaklanmaları için şehir hayatının karmaşasından uzak, sakin ve huzurlu bir alan yaratılması amaçlanmış. Merkez, sınıfları, toplantı odalarını, salonları ve ofisleri barındıran 12 bloktan oluşuyor. Bloklar, mikro ikliminin düzenlenmesine yardımcı olan bir taşma havuzu ile çevrilmiş.

Vo Trong Nghia, Viettel Akademisi Eğitim Merkezi
Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Vo Trong Nghia yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Ordos Müzesi

Parlak çelik panellerle bir kabuk gibi sarmalanmış olan Ordos Müzesi, başka bir dünyadan gelmiş “gizemli bir kabarcık” hissi uyandırıyor. Müze, bulunduğu coğrafyanın tarihine atıfta bulunan zamansız bir mimari tarz sergiliyor. Ordos kenti, Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde, İç Moğolistan özerk bölgesindeki Gobi Çölü’nün bozkırları üzerinde bulunuyor. Ordos Müzesi ise, kente yakın bir alanda kentsel bir […] Ordos Müzesi yazısı Kilsan Blog...

Ordos Müzesi, genel

Parlak çelik panellerle bir kabuk gibi sarmalanmış olan Ordos Müzesi, başka bir dünyadan gelmiş “gizemli bir kabarcık” hissi uyandırıyor. Müze, bulunduğu coğrafyanın tarihine atıfta bulunan zamansız bir mimari tarz sergiliyor.

Ordos Müzesi, giriş
Müzenin ana girişi Fotoğraf: MAD Architects / i-mad.com

Ordos kenti, Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde, İç Moğolistan özerk bölgesindeki Gobi Çölü’nün bozkırları üzerinde bulunuyor. Ordos Müzesi ise, kente yakın bir alanda kentsel bir proje olarak kurulan Kangbashi bölgesinde yer alıyor. Ordos bölgesinin tarihi ile İç Moğolistan’ın kültür ve geleneklerine odaklanmak üzere inşa edilen müzenin tasarımı Çinli Mimar Ma Yansong’un kurduğu MAD mimarlık ofisine ait.

Esin kaynağı jeodezik kubbeler

Kumul benzeri bir kent alanının tepesine, eğimli bir yüzeye yapılan bina, sekiz metrelik yeraltı seviyesine ve kırk metrelik yüksekliğe sahip. Doğal, düzensiz ve soyut yaklaşımlı formu ile kentin sert geometrisine karşıtlık oluşturan yapı, parlak metal panellerden meydana gelen bir kabuk ile sarılı.

Ordos Müzesi, kırk metrelik yüksekliğe sahip
Fotoğraf: MAD Architects / i-mad.com

Mimar Ma Yansong kabuğun tasarımında, ABD’li felsefeci, mühendis, mimar ve mucit olan Buckminster Fuller’ın bir mekanı en az gereçle örtme olanağı sağlayan jeodezik kubbelerinden etkilenmiş. Bronz renkli çelik yapısı sayesinde çevreyi de yansıtan kabuk, müzenin içini sert kış günlerinden ve sık yaşanan kum fırtınalarından koruyor.

Mağara atmosferi

Geniş merdivenlerle ulaşılan müze, kıvrımlı yüzeylerden ve boşluklardan oluşan organik tasarımıyla bir mağara görünümüne sahip. Kentsel bir mekan konseptiyle tasarlanan galeriler ve sergi salonları ise bu kıvrımlı duvarlarla birbirine bağlanıyor ve bir atriyumda birleşiyor.

Binanın her iki tarafında bulunan girişlerle ulaşılan atriyum, galeri ve sergi salonlarına ulaşmak için geçiş yolu olarak kullanılıyor. Katlar arasındaki bağlantılar ise hava köprüleri ile sağlanıyor. Yollardaki yönlendirmelerin ışık ve gölge geçişleri ile düzenlenmiş olması da iç mekandaki mağara atmosferini daha da kuvvetlendiriyor.

Ordos Müzesi, doğal aydınlatma
Doğal aydınlatma için kullanılan tavan pencereleri Fotoğraf: MAD Architects / i-mad.com

Atriyumun tavanında yer alan yuvarlak şekildeki panjurlu cam ile galerilerin çatılarındaki açıklıklar penceresiz olan müze içini hem doğal ışıkla dolduruyor hem de gölgelendirme ve doğal havalandırmaya olanak sağlıyor.

Müze içinde lobi, sergi alanları dışında konferans salonu, etkinlik alanları ve ofisler de yer alıyor.

Ordos Müzesi yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


PET şişelerle eğitim

Afrika Temizlik Girişimi /ACI tarafından başlatılan ‘RecyclesPay’ projesi, Nijerya’daki ailelere çocuklarının okul ücretlerini geri dönüştürülebilir malzemelerle ödemelerine olanak sağlıyor. Çevresel bir sivil toplum kuruluşu olan Afrika Temizlik Girişimi’nin (ACI-African Clean-Up Initiative) başlattığı eko-eğitim projesi ‘RecyclesPay’, Nijerya’nın geliri çok düşük olan bölgelerinde yaşayan ailelere çocuklarının eğitim...

PET şişelerle eğitim, ACI, RecyclesPay

Afrika Temizlik Girişimi /ACI tarafından başlatılan ‘RecyclesPay’ projesi, Nijerya’daki ailelere çocuklarının okul ücretlerini geri dönüştürülebilir malzemelerle ödemelerine olanak sağlıyor.

PET şişelerle eğitim, ACI, RecyclesPay, tanıtımÇevresel bir sivil toplum kuruluşu olan Afrika Temizlik Girişimi’nin (ACI-African Clean-Up Initiative) başlattığı eko-eğitim projesi ‘RecyclesPay’, Nijerya’nın geliri çok düşük olan bölgelerinde yaşayan ailelere çocuklarının eğitim ücretlerini PET şişe ve alüminyum kutu ile ödemelerini sağlıyor.

2030 yılına kadar 10 bin çocuğun eğitimini desteklemesi ön görülen proje, ailelerin çocuklarını okula gönderebilmelerini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği sağlayan hedefleri de yerine getirerek Birleşmiş Milletler’in ‘17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nden dokuzunu ele almış oluyor.

Başlangıç Nijerya

Nijerya okula gitmeyen çocuk sayısının en fazla olduğu ülke. Okul dışı çocukların nüfusu 2015 yılında 10,5 milyon iken 2018 yılında 13,2 milyona yükselmiş durumda. Bu nedenle proje ilk kez Nijerya’daki Lagos kentinin üç milyon nüfusuyla en yoğun gecekondu bölgelerinden biri olan Ajegunle’da başlatıldı.

ACI her bir ebeveyn tarafından toplanan geri dönüştürülebilir PET şişe ve alüminyum kutuların dönüşüm tesisine teslim edilmeden önce tartılmasını sağlıyor. Ağırlık daha sonra parasal bir değere çevriliyor ve elde edilen para öğrencinin okul harçlarının ödenmesi için okul yönetimine aktarılıyor.

Fotoğraflar:acuinitiative.org – facebook.com/acinigeria

PET şişelerle eğitim yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Aktif Strüktürler: Akustik Formasyon

Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon 2011 yılında sanatçı Refik Anadol ve mimar Alper Derinboğaz’ın birlikte hazırladığı “Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi” adlı enstalasyon, mekân ve ses arasındaki ilişkiyi, İstiklâl Caddesi’nin çok katmanlı akustik belleği üzerinden inceliyor. Binanın 200 m²’lik dış yüzeyini kaplayan enstalasyon; klasik anlamda mimari detayları değil, sesin mekâna etkisini inceliyor. […] Aktif...

Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon

2011 yılında sanatçı Refik Anadol ve mimar Alper Derinboğaz’ın birlikte hazırladığı “Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi” adlı enstalasyon, mekân ve ses arasındaki ilişkiyi, İstiklâl Caddesi’nin çok katmanlı akustik belleği üzerinden inceliyor.

Binanın 200 m²’lik dış yüzeyini kaplayan enstalasyon; klasik anlamda mimari detayları değil, sesin mekâna etkisini inceliyor. Mimari tasarım ile görsel/işitsel performans, birbirinden bağımsız iki ayrı sanat formu olmasına karşın, son yıllarda birbiri içinde eriyen yeni bir alan tanımlamaya başladı. Sonuç ise bu sergide olduğu gibi, izleyiciye yeni deneyimler sunuyor.

Aktif Strüktürler: Akustik Formasyon yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Ünlü yapılara fantastik çizimler

İtalyan sanatçı Pietro Cataudella, “CityLiveSketch” adını verdiği projesinde kentlerde yer alan önemli yapı ve manzaraların eskizlerini çiziyor. Sanatçı, serisinin yeni çizimlerinde binaları ünlü çizgi karakterlerle ve gündelik nesnelerle eğlenceli bir şekilde birleştiriyor. Pietro Cataudella, 2014 yılından bu yana kentlere kimlik kazandıran yapıların ve manzaraların eskiz çizimlerini yapıyor. Hep yanında taşıdığı eskiz defterine iki boyutlu çizimler...

Ünlü yapılara fantastik çizimler

İtalyan sanatçı Pietro Cataudella, “CityLiveSketch” adını verdiği projesinde kentlerde yer alan önemli yapı ve manzaraların eskizlerini çiziyor. Sanatçı, serisinin yeni çizimlerinde binaları ünlü çizgi karakterlerle ve gündelik nesnelerle eğlenceli bir şekilde birleştiriyor.

Pietro Cataudella, 2014 yılından bu yana kentlere kimlik kazandıran yapıların ve manzaraların eskiz çizimlerini yapıyor. Hep yanında taşıdığı eskiz defterine iki boyutlu çizimler yaparak başladığı serisine, son dört yıldır üç boyutlu çizimlerle devam ediyor. Kentlerde etkilendiği güzellikleri ve simg width='100%' e olmuş yapıları kendi gözünden göstermek amacını taşıyan sanatçı, çizimlerini yaptığı alanları gerçeklerinin önünde fotoğraflıyor.Ünlü yapılara fantastik çizimler, üç boyutlu

İtalyan sanatçı, projesinin yeni çizimlerinde hayal gücünü bir adım daha ileri götürmüş durumda. Serisinin yeni konseptinde kentlerde yer alan sembolik binaları ünlü çizgi karakterlerle ve gündelik nesnelerle birleştiriyor. Bu esprili yaklaşım sanatçının çizimlerini hem daha yaratıcı hem de daha ilgi çekici hale getiriyor.

Fotoğraflar: © Pietro Cataudella
citylivesketch.wordpress.com
facebook.com/citylivesketch/
instagram.com/citylivesketch/

Ünlü yapılara fantastik çizimler yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Görsel Sanatlar Binası

Iowa Üniversitesi kampüsünde yer alan Görsel Sanatlar Binası, okulda eğitimi verilen sanat disiplinleri arasındaki bağlantının önemini vurgulamak üzere tasarlanmış. Binanın zemin plakalarında yer alan yedi dikey oyuk hem bölümler arasındaki etkileşimi güçlendiriyor hem de doğal ışık ve doğal havalandırma olanağı sağlıyor. Haziran 2008 tarihinde meydana gelen sel felaketi Iowa Üniversitesi kampüsüne ciddi zarar verdi. Büyük […] Görsel Sanatlar Binası...

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi

Iowa Üniversitesi kampüsünde yer alan Görsel Sanatlar Binası, okulda eğitimi verilen sanat disiplinleri arasındaki bağlantının önemini vurgulamak üzere tasarlanmış. Binanın zemin plakalarında yer alan yedi dikey oyuk hem bölümler arasındaki etkileşimi güçlendiriyor hem de doğal ışık ve doğal havalandırma olanağı sağlıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, genel görünüm

Haziran 2008 tarihinde meydana gelen sel felaketi Iowa Üniversitesi kampüsüne ciddi zarar verdi. Büyük hasar gören binalar arasında 1936 yılında yapılmış olan Görsel Sanatlar binası da vardı. Yeni bina Steven Holl Architects tarafından tasarlandı ve inşa edildi.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, yerleşim

Yeni Görsel Sanatlar Binası, toplam 126 bin metrekare alan üzerine yerleştirilmiş dört kata sahip. Binada seramik, heykel, metal, fotoğrafçılık, baskı ve 3D multimedya bölümleri ile lisansüstü öğrenci stüdyoları, personel ofisleri ve galeri alanları bulunuyor.

Kaydırılmış zemin plakaları

Betondan yapılmış binanın en önemli özelliğini büyük zemin plakalarına açılmış olan yedi dikey oyuk oluşturuyor. Oyuklar sayesinde okuldaki bölümler arasındaki ara bağlantı kolaylaşıyor. Böylece, öğrencilerin farklı bölümlerdeki etkinlikleri de rahatlıkla görerek sosyal etkileşimde bulunmalarına olanak sağlanmış oluyor. Oyuklar dışındaki iç alanlarda da atölye duvarlarının içine cam bölmeler yerleştirilmiş. Bu da etkileşimin sürekli olmasını sağlıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, atölye
Atölye duvarlarındaki camlar

Yapıdaki bu hesaplanmış mimari gözeneklilik ve kaydırılmış plakalar dört kat arasında “çoklu ışık merkezleri” oluşturarak doğal ışık ve havalandırma akışına da olanak veriyor. Büyük camlar iç mekanın ışıkla dolmasını sağlıyor. Ayrıca bu geometrik tasarım, binaya açık toplantı alanları ve dış çalışma ortamı yaratan pek çok balkon da kazandırıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, merdivenler

Merdivenler de binanın etkileşim konseptine uygun bir tasarıma sahip. Geniş olarak tasarlanmış merdiven altlarına yerleştirilen masa ve sandalyeler çalışma ya da toplantı alanları oluşturarak sosyalleşmeye olanak sağlıyor.

Ekolojik yenilikler

LEED sertifikalı ve birçok tasarım ödüllü Görsel Sanatlar Binası, ekolojik olarak da pek çok yeniliği barındırıyor. Zımparalanmış ve delikli beton çerçeve yapısı dışta termal kütle yaratırken, kabarcıklı plakalar radyan soğutma ve ısıtma sağlıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, yan cephe

Binanın çekirdeğini oluşturan atriyum yani iç avlu tavanındaki günışığı penceresi ile binanın merkezi olarak ışık almasına olanak veriyor. Açılabilir pencereler ise doğal havalandırmayı en üst seviyeye çıkarıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, atriyum
Atriyum

Güney cephelerinde kullanılan delikli paslanmaz çelik bir bezden yapılmış gölgelikler soğutmayı sağlıyor. Binanın kış aylarında ısıtılması ise yenilikçi bir termal döşeme ile yerden yapılıyor.

Fotoğraflar: stevenholl.com

Görsel Sanatlar Binası yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.


Link to Category: Blog Articles

Or if you prefer use one of our linkware images? Click here

Social Bookmarks


Available Upgrade

If you are the owner of Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog, or someone who enjoys this blog why not upgrade it to a Featured Listing or Permanent Listing?


Use Weebly? Than submit your blog for free to our blog directory.