Blogging Fusion » Blog Details for Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

We are listed with SEJ as a top resource for bloggers and SEO experts alike!
Follow Us


Available Upgrade Detected
If you are the owner of Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog, or someone who enjoys this blog why not upgrade it to a Featured Listing or Permanent Listing?.

UPGRADE

SHARE THIS PAGE ON:
Blog Details
Blog Directory ID: 31265 Get VIP Status?
: Report Blog Listing This is a free listing which requires a link back!
Google Pagerank: 1
Blog Description:

Estetik, farklı, çevreci yapılar, mimari izler bırakan mimar ve mühendisler, mimarlık, ekolojik gelişmeler, yaşama renk katan tasarımlar, sanatçılar, sanat eserleri
Blog Added: March 14, 2017 08:35:41 PM
Audience Rating: General Audience
Blog Platform: WordPress
Blog Country: Turkey   Turkey
Blog Stats
Total Visits: 478
Blog Rating: 2.00
Add the ReviewMe Button Or SEO Rank to your Blog!
Review Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog at Blogging Fusion Blog Directory
My Blogging Fusion Score

Featured Resources

Example Ad for Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

This what your Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog Blog Ad will look like to visitors! Of course you will want to use keywords and ad targeting to get the most out of your ad campaign! So purchase an ad space today before there all gone!

https://www.bloggingfusion.com
notice: Total Ad Spaces Available: (2) ad spaces remaining of (2)

Advertise in this blog listing?

Blog specific ad placement
Customize the title link
Place a detailed description
It appears here within the content
Approved within 24 hours!
100% Satisfaction
If not completely satisfied, you'll receive 3 months absolutely free;
No questions asked!
Buy Now!
Alexa Web Ranking: 3,190,063

Alexa Ranking - Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog
Subscribe to Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog
Subscribe Now!
Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev

Tüp evler, Hong Kong’un uygun fiyatlı konut sorununa çözüm bulmak amacıyla düşük maliyetli ve istiflenebilir mikro evlere yönelik bir prototip olarak geliştirilmiş. James Law Cybertecture tasarım ofisi tarafından beton su borusu içine tasarlanan evlerin, binalar arasındaki boşluklara girmesi öngörülüyor. Hong Kong, artan nüfusu, yükselen emlak fiyatları ve gittikçe azalan konut arazileri nedeniyle bir süredir büyük […] Konut sıkıntısına çözüm: Tüp...

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, kente uygulanmış görünüm

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, binalar arasına uygulamaTüp evler, Hong Kong’un uygun fiyatlı konut sorununa çözüm bulmak amacıyla düşük maliyetli ve istiflenebilir mikro evlere yönelik bir prototip olarak geliştirilmiş. James Law Cybertecture tasarım ofisi tarafından beton su borusu içine tasarlanan evlerin, binalar arasındaki boşluklara girmesi öngörülüyor.

Hong Kong, artan nüfusu, yükselen emlak fiyatları ve gittikçe azalan konut arazileri nedeniyle bir süredir büyük bir konut krizi yaşıyor. Yaşanan bu kriz, mimar ve tasarımcıları soruna çözüm üreten yeni projelere yönlendiriyor. OPod Tube Housing olarak adlandırılan Tüp Ev de bu deneysel projelerden bir tanesi. Projede yer alan Tüp Evler, özellikle ev satın alamayan gençler için uygun bir çözüm olarak görülüyor.

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, genel çizimİki buçuk metre çaplı beton su borusu kullanılarak tasarlanan Tüp Evler, mikro yaşam sunan bir konut ünitesi öneriyor. Düşük maliyetle temin edilebilen borular evlerin kısa sürede inşa edilebilmesine olanak sağlıyor. 20 ton ağırlığındaki her bir ünite, standart bir orta boy vinç ile kolay bir şekilde yerleştirilebiliyor. Birbiri üzerine istiflenebilen evler, kentin farklı yerlerine yerleştirilerek hızla modüler bir konut topluluğuna dönüşebiliyor.

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev, üst görünümHenüz prototipi yapılmış olan evlerin iç alanı 9,2 metrekare. Sırlanmış ön panel pencere olarak kullanılıyor ve doğal ışığın içeri girmesine izin veriyor. Ek aydınlatma ise rafların altına yerleştirilmiş aydınlatma şeritleri ve duvara monte edilmiş bir lamba ile sağlanıyor.

Tüpün arka kısmında duş ve tuvalet içeren bir banyo bölmesi oluşturulmuş. Dairesel duvarlara altıgen fayanslar döşenmiş ve zemin drenaj sağlamak için çıtalı levhalarla kaplanmış.

İç alan donanımında bir veya iki kişinin rahatça yaşayabilmesini sağlayacak her şey düşünülmüş. Yatağa dönüşebilen bir kanepe, mini buzdolabı, mikrodalga fırın gibi yerden tasarruf sağlayarak içerideki alanı en üst düzeye çıkaran mobilyaların dışında, tüm elektrik ve iklimlendirme tesisatı ile internet de yer alıyor. Ayrıca ev içi kapılara akıllı telefonlarla kumanda etmek de mümkün.

3D çizimler: jameslawcybertecture.com

Konut sıkıntısına çözüm: Tüp Ev yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Mimari ve Aşk – Mimar Sinan Belgeseli

Mimari ve Aşk – Mimar Sinan Belgeseli Belgesel mimarlık tarihindeki en önemli mimarlardan biri olan Mimar Sinan’ı ve eserlerini anlatıyor. Mimari ve Aşk – Mimar Sinan Belgeseli yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.

Mimari ve Aşk – Mimar Sinan Belgeseli

Belgesel mimarlık tarihindeki en önemli mimarlardan biri olan Mimar Sinan’ı ve eserlerini anlatıyor.

Mimari ve Aşk – Mimar Sinan Belgeseli yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Hong Kong: Uzak Doğu’da bir batılı

Çin’in güney kıyısında yer alan Hong Kong, iç işlerinde serbest, dış işlerinde Çin’e bağımlı özerk bir bölge. Adı Hong Kong Özerk Yönetim Devleti olarak geçse de onu kısaca bir kent-ülke gibi tanımlamak mümkün. Asya’nın en büyük ticaret, endüstri ve turizm merkezi olan Hong Kong, coğrafyası ile doğuya ait ama gökdelenleri, lüks yaşantısı ve İngiliz yaşam […] Hong Kong: Uzak Doğu’da bir batılı yazısı Kilsan Blog sitesine...

Hong Kong Özerk Yönetim Devleti

Hong Kong, genel görünüm
Fotoğraf: nextvoyage / pixabay.com

Çin’in güney kıyısında yer alan Hong Kong, iç işlerinde serbest, dış işlerinde Çin’e bağımlı özerk bir bölge. Adı Hong Kong Özerk Yönetim Devleti olarak geçse de onu kısaca bir kent-ülke gibi tanımlamak mümkün. Asya’nın en büyük ticaret, endüstri ve turizm merkezi olan Hong Kong, coğrafyası ile doğuya ait ama gökdelenleri, lüks yaşantısı ve İngiliz yaşam tarzıyla batılı bir görünüme sahip.

Hong Kong, eskiden beri Batı’nın finansal ve ticari zekasıyla, Çin’in geleneksel kültürünün inanılmaz bir harmanı olarak insana keşfedeceği ve yaşayacağı sayısız tecrübeler sunan bir bölge. Kuleleri, tapınakları, doğal alanları, renkli parkları, kültürel mirasları, yaşam biçimleri, bitmek bilmeyen alışveriş ve eğlence seçenekleriyle tam bir cazibe merkezi.

Hong Kong, dört bölgeden oluşuyor
Fotoğraf: Felix_He / pixabay.com

Temmuz 1997 tarihine kadar İngiliz Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken artık Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong’un her yerinde İngiliz kültürünün izlerine rastlamak mümkün. Caddelerin, sokakların, binaların, dükkanların birçoğunun ismi İngilizce. Bunun bir nedeni de resmi dilin hem Çince ve hem de İngilizce olması.

Hong Kong, gece
Fotoğraf: cotaro70s

Bölge, Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası, Yeni Bölge ve Uzak Adalar olmak üzere dört bölgeden oluşuyor. Tropikal muson ikliminin hakim olduğu Hong Kong’da, nüfusun çoğunluğunu doğal olarak Çinliler oluşturuyor. Çinlilerin dışında İngiliz, Amerikalı, Kanadalı Filipinli ve Endonezyalı bir nüfus da bölgede yaşamını sürdürüyor. Hong Kong’un nüfusu dünyanın birçok büyük kentinde olduğu gibi özellikle 20. yüzyılın sonlarında göç nedeniyle artış göstermiş. Günümüzde dünyanın en yoğun nüfusa sahip yerlerinden biri haline gelmiş durumda.

Budizm ve Taoizm

Hong Kong halkının büyük çoğunluğu Budizm’e ve Taoizm’e inanıyor. Budist ve Taoist tapınakları Çinlilerin günlük yaşamında önemli bir rol oynuyor. Her tapınak genellikle bir ya da iki tanrıya adanmış olsa da, içinde başka birçok tanrı veya tanrıçaların resimlerini bulmak mümkün.

Lantau Adası’nda devasa bronz Buda heykelinin bulunduğu Po Lin Manastırı tapınaklar arasında en çok ziyaret edilenlerden. Manastır, 1906 yılında Çin’i ziyaret eden üç keşiş tarafından kurulmuş. Dini, kültürel ve mimari değeri oldukça yüksek olan ana tapınak, Buda’nın geçmişini, bugününü ve gelecekteki yaşamını temsil eden üç bronz heykeli ve birçok Budist kutsal kitabını barındırıyor.

Hong Kong, Po Lin Manastırı
Po Lin Manastırı Fotoğraf: Enochlau

Ayrıca, bir balıkçılık ve ticaret limanı olan kentte, cennetin tanrıçası ve denizcilerin koruyucusu olan Tin Hau, neredeyse her balıkçı limanındaki tapınaklarda onurlandırılıyor. Bu tapınaklardan biri olan Tin Hau Tapınağı’nın tarihi 1747 yılına dek uzanıyor. Tapınak, çatısı ve saçakları üzerindeki ince Shek Wan figürinleri ve girişteki taş oymacılığının kalitesi ile dikkat çekiyor.

Hong Kong, Tin Hau Tapınağı
Fotoğraf: Pascal Leclerc

Kentte, azımsanmayacak sayıda Konfüçyüsçü inançları takip eden bir nüfus ve sayıları çok olmamakla birlikte Müslümanlar, Hindular, Museviler ve Hristiyanlar da bulunuyor.

Hong Kong, 1950
1950’li yıllarda Hong Kong

Sömürgeden özerkliğe

Hong Kong’da yerleşim ile ilgili arkeolojik bulgular Eski Taş Devri’ne yani Paleolitik Çağ’a dek uzanıyor. Bu da kentin dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu gösteriyor. Hong Kong ilk olarak, MÖ 221 – MÖ 206 yılları arasında Çin’i yönetmiş olan Qin Hanedanlığı’nın yönetimi altına girdi. Uzun yıllar küçük bir balıkçı köyü olan ve korsanların uğrak yeri haline gelen bölge, zamanla gemilerini demirlemek için imanı kullanmaya başlayan İngiliz tüccarlar için de korunaklı bir liman haline geldi. Bu durum Uzak Doğu’nun ana ticaret yollarında yer alan limanın ticari ve stratejik öneminin hızla artmasına neden oldu.

Hong Kong Adası, Çin ile İngiltere arasında yaşanan Birinci Afyon Savaşı sonrasında, 1842 yılında imzalanan Nanjing Antlaşması ile İngiltere’ye devredilerek koloni haline geldi. 1898 yılında yapılan bir sözleşme ile de 235 ada ile birlikte 99 yıllığına İngiltere’ye kiralandı.

Hong Kong, 1960
Hong Kong – 1960

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1941 yılında Japonlar tarafından saldırıya uğrayan ve işgal edilen Hong Kong, 1945’te bir kez daha İngilizler tarafından yönetilmeye başladı. 1 Temmuz 1997 tarihinde İngiliz hakimiyeti sona erdi ve Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti’ne geri verilerek özerk bir bölge haline geldi. İngiltere ve Çin hükümetleri, gelecek 50 yıl boyunca Hong Kong’un yönetimi konusunda temel bir yasa üzerinde anlaştılar. Yasaya göre Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olsa da kendi para birimine, hukuk sistemine ve parlamenter sisteme sahip. Böylece, Hong Kong’taki kapitalist ekonomi ve yaşam tarzı, komünizm ile yönetilen Çin’den ayrışmış durumda oldu.

Eski kiralık evler: Tong lau

Hong Kong’taki İngiliz sömürge yönetiminden önce nüfusun çoğunluğu kendilerini korsanlardan korumak için köyler inşa etmişlerdi. Sömürge dönemini takiben yerel nüfus önemli oranda arttı ve bunun sonucunda “Tong lau” olarak isimlendirilen kiralık evler ortaya çıktı. Tong lau’lar konut ve ticari kullanım için yapılmış üç ila dört katlı binalardı. Zemin katları küçük işletmeler tarafından ticari kullanıma ayrılmıştı. Üst katlar ise genellikle esnaf ve aileleri için konut olarak kullanılıyordu. Dairelerin her birinde demir parmaklıklı küçük bir balkon bulunuyordu.

Hong Kong, Tong lau, 19.yüzyıl
İlk yapılan Tong Lau’lardan bir örnek Fotoğraf: Earthengine

Hong Kong’un Çin sakinlerine hitap eden Tong lau’ların ilk örnekleri Çin ve Avrupa mimari özelliklerine sahipti. Avrupa etkileri genellikle Neoklasikti. Pencereler ahşaptan yapılmış ve Fransız stili kullanmıştı. Dükkanların üstünde bulunan ve sokağa doğru çıkma yapan konut katları tuğla sütunlarla destekleniyordu. Binalarda katlar arası erişim ahşap merdivenlerle sağlanıyordu. Katların kapladığı alan 130 ile 200 metrekare arasında değişiyordu.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra göçmenlerin akınına neden olan Hong Kong’ta konut yetersizliği büyük bir sorun haline gelmeye başlayınca, Tong lau’ların  kiralık birim olarak kullanılabilmesi için tasarım değişikliklerine gidildi. Üst katlardaki odalar ranzalı daha küçük odalara bölündü. Katların orta alanları kiracıların yemek yemesi ve dinlenmesi için ortak alan haline getirildi. Banyolar ve mutfaklar paylaşımlı olarak kullanılacak şekilde düzenlendi. Mimari olarak ise daha basit özellikler tercih edildi. Demir balkonlar betonlarla değiştirildi pencerelerde ahşap yerine paslanmaz çelik kullanıldı. Çatılara ilave yerleşim alanı yaratmak için açık teraslar yapıldı.

Hong Kong, kiralık birim Tong lau
Kiralık birim haline getiren bir Tong lau Fotoğraf: TONGNing

1960’lı yıllardan sonra, daha yüksek konut ve ticari binaların yapılabilmesi için Tong Lau’ların pek çoğu yıkıldı. Bugün Hong Kong’da büyük bir kısmı sahipsiz halde olan az sayıda Tong lau bulunuyor.

Hong Kong, toplu konutlar
Fotoğraf: Baycrest

Tek çözüm toplu konut

Yirminci yüzyılın ikinci yarısından sonra kentsel alanlara olan büyük talep, Hong Kong’ta da ciddi barınma ve sağlıklı yaşama sorunları yarattı.

Hong Kong’un varlıklı bölgelerinde, özellikle İngilizlerin yaşadığı kısımlarda büyük bahçeli evler ve büyük konaklar yer alıyordu. Çinlilerin çoğu ise limanı çevreleyen kısımlarda, dar sokaklar üzerinde yer alan ahşap, tuğla ve harçtan yapılmış evlerde yaşıyordu. Evler son derece sağlıksız koşullara sahipti. Suyu, sifonlu tuvaleti yoktu; ışık ve havalandırmadan yoksundu. Ailelerin yarısından fazlası bir arada, çok küçük odalarda, verandalarda, tavan ve çatı aralarında yaşamak durumunda kalıyordu.

Hong Kong, toplu konutlar genel
Fotoğraf: skeeze / pixabay.com

Hong Kong Hükümeti, soruna çözüm getirmek amacıyla düşük gelirli kesimler için uygun fiyatlı konut projeleri başlattı. İnşa edilen kamu konutları Hong Kong’daki konutların önemli bir bölümünü oluşturdu. Günümüzde Hong Kong sakinlerinin yaklaşık yarısı bu kule bloklarda yaşıyor.

Dünyanın en büyük silueti

Hong Kong’ta tarihsel binaların bir çoğu daha büyüklerini inşa edebilmek amacıyla yıkılmış. Anıt olarak ilan edilerek korunan eski binaların pek çoğu kentsel alanlarda yer alıyor. Bu binalar içinde tarihsel süreçte en önemli olanları arasında, hayatta kalan tek köy evi olan ve ve geleneksel Hakka konutlarının son örneği olarak görülen Law Uk Müzesi, batı tarzı mimarinin en eski örneği olan Flagstaff Evi, kentin İngiltere yönetimi altında olduğu yıllarda valinin resmi konutu olarak kullanılan Hükümet Konağı yer alıyor.

Hong Kong için günümüzde modern mimarinin merkezi diyebiliriz. Altyapı konusunda oldukça gelişmiş durumda olan bölgede, modernizmi ve postmodernizmi simgeleyen, 150 metrenin üzerinde pek çok gökdelen yer alıyor. Son yirmi yıl içinde inşa edilen birçok ticari ve konut kulesi dünyanın en yüksek binaları arasında yer alıyor. Hong Kong, gökdelen sayısı ile New York’un önüne geçerek dünyanın en büyük siluetine sahip.

Hong Kong, Viktorya Zirvesi
Viktorya Zirvesi’nden Hong Kong’un görünümü Fotoğraf: linuts

Kentin bu büyük silüeti Hong Kong’un en yüksek dağı olan Victoria Zirvesi’nden görmek mümkün. Kawloon Adası’nda bulunan ve Austin Dağı olarak da bilinen Victoria Zirvesi, 552 metre yüksekliğinde ve kamu parkları ile yüksek değerli konut arazileri bulunduruyor. Zirve, aynı zamanda Hong Kong’un en çok turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

Hong Kong, Çin Bankası Kulesi
Çin Bankası Kulesi Fotoğraf: WiNG

Çin Bankası Kulesi, Hong Kong gökdelenleri arasında en tanınmış olanı. Dünyanın en uzun gökdelenlerinden biri olan bina, 72 katlı ve 367 metre yüksekliğinde. Binanın ünü sadece yüksekliğinden gelmiyor. 1990 yılında tamamlandığı sıralarda, sahip olduğu keskin açılar nedeniyle negatif Feng Shui enerjisi yaydığı konusunda ateşli tartışmalara neden olmuş.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na bölgede yapılan en büyük inşaat projesi demek mümkün. Sir Norman Foster tarafından tasarlanan dev arazi ıslahı projesi, üç büyük köprüyle Hong Kong merkezine bağlanıyor. Bunlardan biri olan Tsing Ma, dünyanın en büyük asma köprülerinden biri. Hem karayolu hem demiryolu trafiğini taşıyan köprü, 1.377 metre ana açıklığa ve 206 metre yüksekliğe sahip.

Hong Kong, hava limanı
Hong Kong Uluslararası Hava Limanı Fotoğraf: Wylkie Chan

Son yıllarda, Hong Kong’da uygulanan mimari tasarımlar ise insanların yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan, çevre dostu konseptleri kültürel değişimlerle birleştiren bir anlayışa sahip. Daha fazla yeşil alanlara odaklanma eğiliminde olan bina tasarımları, yenilikçi ve enerji verimli özellikler barındırıyor.

Geçmişe saygı: Balıkçı kasabası

Kültürlerini ve tarihlerini unutmayan Hong Konglular, büyük gökdelenlerin gölgesinde balıkçı teknelerinde yaşayan yerli halka büyük değer veriyor.

Hong Kong, Tai O kasabası
Fotoğraf: Chensiyuan

Lantau Adası’nda yer alan Tai O kasabası, Tai O Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Kasaba sadece balıkçılık değil, tuz üretimi geçmişine de sahip. Gecekondu kulübeleri ve kazıklar üzerine yapılmış su üstü evleri yer alan kasabadaki pek çok konut 2000 yılında çıkan bir yangın nedeniyle tahrip olmuş.

Hong Kong: Uzak Doğu’da bir batılı yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri

Mozambik kırsalında süt ineklerinin üremesi, sağılması, süt, yoğurt ve peynir üretimi yapılarak pazarlanması için sürdürülebilir bir tedarik zinciri oluşturuluyor. Zincir sayesinde küçük yerel toplulukların üretimlerini şehirlerde yaşayan tüketicilere ulaştırabilmeleri amaçlanıyor. Dünyadaki yoksul toplumlar için projeler hayata geçiren sivil toplum örgütü CEFA tarafından başlatılan projede ilk olarak, seçilen proje teknisyenlerine eğitim veriliyor....

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri, CEFA

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciriMozambik kırsalında süt ineklerinin üremesi, sağılması, süt, yoğurt ve peynir üretimi yapılarak pazarlanması için sürdürülebilir bir tedarik zinciri oluşturuluyor. Zincir sayesinde küçük yerel toplulukların üretimlerini şehirlerde yaşayan tüketicilere ulaştırabilmeleri amaçlanıyor.

Dünyadaki yoksul toplumlar için projeler hayata geçiren sivil toplum örgütü CEFA tarafından başlatılan projede ilk olarak, seçilen proje teknisyenlerine eğitim veriliyor. Farklı yaklaşımları karşılaştırma yöntemine dayanan ve bilginin mümkün olduğunca açık bir şekilde aktarıldığı bu teknik eğitim sürecinde, becerilerin geliştirilmesi, süt ineklerinin üremesi ve tarımsal tekniklerin öğrenilmesi gibi konular işleniyor.

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciriAyrıca, ülkede iyi bir iç pazara ve büyük bir potansiyele sahip olan süt ve süt ürünlerinin pazarlanabilmesi için hem çiftçi kooperatiflerini hem de çiftçi derneklerini destekleyen pazarlama komiteleri oluşturuluyor. Verilen farklı eğitimlerle ve atölye çalışmalarıyla, proje faydalanıcılarının pazarlık yeteneklerinin geliştirilmesi ve pazara erişim güçlerinin artırılması sağlanıyor.

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciriProje aynı zamanda, her faaliyetin faydalanıcılarının bir parçası olabileceği gerçek bir topluluk oluşturmayı da hedefliyor. Uyumlu toplulukların oluşturulması amacıyla, sosyal eşitsizliklerin azaltılması ve erkeklerin ev yönetimi ve yemek hazırlama gibi “kadın işi” olarak kabul edilen faaliyetlere dahil edilmesi amaçlanıyor.

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri, yem türleriMozambik iklimine uygun yem türlerinin seçimi ise projenin diğer bir ayağını oluşturuyor. Bu hedef doğrultusunda, bölgedeki toprak verimliliğini artırma, sürdürme ve organik ürünlerin mevcudiyetini geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Fotoğraflar: CEFA / cefaonlus.it

Mozambik’te sürdürülebilir süt tedarik zinciri yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Sharma Springs

Endonezya’ya bağlı bir ada olan Bali’de bulunan Sharma Springs, şu anda Bali’deki en uzun bambu yapı. Bir sanat eserini çağrıştıran villanın tasarımında lotus çiçeğinin taç yapraklarından esinlenilmiş. Neredeyse tamamı bambu ile inşa edilmiş olan Sharma Springs, daha doğal ve sürdürülebilir bir ortamda yaşamak isteyen Sharma ailesi için Ibuku Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmış. Ayung Nehri vadisine […] Sharma Springs yazısı Kilsan Blog...

Sharma Springs, genel

Sharma Springs, ön görünüm
Fotoğraf: Rio Helmi

Endonezya’ya bağlı bir ada olan Bali’de bulunan Sharma Springs, şu anda Bali’deki en uzun bambu yapı. Bir sanat eserini çağrıştıran villanın tasarımında lotus çiçeğinin taç yapraklarından esinlenilmiş.

Neredeyse tamamı bambu ile inşa edilmiş olan Sharma Springs, daha doğal ve sürdürülebilir bir ortamda yaşamak isteyen Sharma ailesi için Ibuku Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmış. Ayung Nehri vadisine bakan villa, altı kattan oluşuyor ve 15 metre uzunluğunda bir tünel girişine sahip.

Sharma Springs, tünel
Girişte yer alan tünel Fotoğraf: Rio Helmi

Çatılar lotus çiçeğinden…

Villanın görkemli yüksekliğinin sırrı bir iç kuleden kaynaklanıyor. Yapının merkezinde yer alan iç kule, etrafında düzenlenmiş daha alçak üç kule tarafından destekliyor. Kuleler lotus çiçeğinden ilham alınarak tasarlanmış çatılarla örtülmüş. İç kulenin çatısı çiçeği, diğer kulelerinki ise taç yapraklarını temsil ediyor.

Sharma Springs, lotus çatı
Fotoğraf: ibuku.com

Toplam 2.602 metrekare bir arazi içinde yer alan villa, altı kattan oluşan 750 metrekarelik bir yaşam alanı barındırıyor. Evin girişi, doğrudan dördüncü kata bağlanıyor. Bu katta yer alan büyük oturma odası, olağanüstü manzarayı engellememek için açık hava olarak düşünülmüş. Yemek ve mutfak alanlarına ise tünel şeklinde bir köprüsüyle ulaşılıyor.

Yaşanılası alanlar

Villada ayrıca dört yatak odası, tek kata yayılan bir çalışma odası, en üst katta eşsiz bir manzaraya sahip seyir terası, konuk evi, depolama alanı bulunuyor. Villanın arazisi içinde ise, yoga ve spa alanı, yüzme ve dalma havuzu yer alıyor. Bu alanların tümü permakültür bahçeleri ile çevreleniyor.

Villanın içinde de dışı gibi bambu mobilyalar kullanılmış. Her bir parçası özel olarak tasarlanan mobilyalar, dekoru tamamlayan farklı şekil ve desenlerin bir kombinasyonunu sergiliyor. Odaların genel dekorasyonlarında ise Sharma Ailesi’nin istekleri doğrultusunda farklı temalar işlenmiş.

Sharma Springs yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Dron bakışı dünya

Bulgar mimar Dimitar Karanikolov, dronla çektiği fotoğraflarla hem mimari yapıların hem de dünyadaki farklı güzelliklerin farklı bakış açılarını yakalıyor. Dimitar Karanikolov, en büyük tutkusu olan seyahat etmeyi hava fotoğrafçılığı ile birleştirerek eşsiz görüntüler elde ediyor. Sanatçının dron ile çektiği fotoğraflar umulmadık yeryüzü keşiflerini ve dünyanın destansı manzaralarını gözler önüne seriyor. Doğa görüntüleri kadar yapıların ya...

Dron bakışıyla dünya, Myanmar, tapınak

Dron bakışıyla dünya, Oslob, Filiinler
Oslob, Filipinler

Bulgar mimar Dimitar Karanikolov, dronla çektiği fotoğraflarla hem mimari yapıların hem de dünyadaki farklı güzelliklerin farklı bakış açılarını yakalıyor.

Dimitar Karanikolov, en büyük tutkusu olan seyahat etmeyi hava fotoğrafçılığı ile birleştirerek eşsiz görüntüler elde ediyor. Sanatçının dron ile çektiği fotoğraflar umulmadık yeryüzü keşiflerini ve dünyanın destansı manzaralarını gözler önüne seriyor.

Doğa görüntüleri kadar yapıların ya da kentlerin dron fotoğraflarıyla da olağanüstü görsellikler yakalayan sanatçı, fotografik bir mercekle yakaladığı bu farklı görünümleri sosyal medya hesaplarında paylaşıyor.

Fotoğraflar:
behance.net/karanikolov
instagram.com/karanikolov/?hl=tr

Dron bakışı dünya yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Subscribe to RSS Feed
Other Related Blogs

Link to Category: Blog Articles


Or if you prefer use one of our linkware images? Click here