Blogging Fusion » Blog Details for Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

Use Wordpress? Than submit your blog for free to our blog directory.
Follow Us


Available Upgrade Detected
If you are the owner of Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog, or someone who enjoys this blog why not upgrade it to a Featured Listing or Permanent Listing?.

UPGRADE

SHARE THIS PAGE ON:
Blog Details
Blog Directory ID: 31265 Get VIP Status?
: Report Blog Listing This is a free listing which requires a link back!
Google Pagerank: 1
Blog Description:

Estetik, farklı, çevreci yapılar, mimari izler bırakan mimar ve mühendisler, mimarlık, ekolojik gelişmeler, yaşama renk katan tasarımlar, sanatçılar, sanat eserleri
Blog Added: March 15, 2017 02:35:41 AM
Audience Rating: General Audience
Blog Platform: WordPress
Blog Country: Turkey   Turkey
Blog Stats
Total Visits: 575
Blog Rating: 2.00
Add the ReviewMe Button Or SEO Rank to your Blog!
Review Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog at Blogging Fusion Blog Directory
My Blogging Fusion Score

Featured Resources

Example Ad for Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog

This what your Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog Blog Ad will look like to visitors! Of course you will want to use keywords and ad targeting to get the most out of your ad campaign! So purchase an ad space today before there all gone!

https://www.bloggingfusion.com
notice: Total Ad Spaces Available: (2) ad spaces remaining of (2)

Advertise in this blog listing?

Blog specific ad placement
Customize the title link
Place a detailed description
It appears here within the content
Approved within 24 hours!
100% Satisfaction
If not completely satisfied, you'll receive 3 months absolutely free;
No questions asked!
Buy Now!
Alexa Web Ranking: 2,034,394

Alexa Ranking - Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog
Subscribe to Mimari, sanat, tasarım, cevre, yasam | Kilsan Blog
Subscribe Now!
Tarih Öncesi ve İlk Çağ Mimarlığı

Mimarlık sanatının ilk dönemlerini herkes için anlaşılır bir şekilde okuyucuya sunan kitap, mimarlar ve mimarlık adayları için olduğu kadar, sanat tarihçi, arkeolog ve rehberlerin ören yerlerini tanıtırken de yararlanabilecekleri bir başvuru kitabı niteliğine sahip. Roman akıcılığında yazılmış olan kitabın sonunda yer alan değerlendirme bölümünde ise İlk Çağ uygarlık, mimarlık, sanat ve inançları gibi konular alışılmışın […] Tarih Öncesi ve...

Tarih Öncesi ve İlk Çağ Mimarlığı, kitap

Tarih Öncesi ve İlk Çağ Mimarlığı, kitapMimarlık sanatının ilk dönemlerini herkes için anlaşılır bir şekilde okuyucuya sunan kitap, mimarlar ve mimarlık adayları için olduğu kadar, sanat tarihçi, arkeolog ve rehberlerin ören yerlerini tanıtırken de yararlanabilecekleri bir başvuru kitabı niteliğine sahip.

Roman akıcılığında yazılmış olan kitabın sonunda yer alan değerlendirme bölümünde ise İlk Çağ uygarlık, mimarlık, sanat ve inançları gibi konular alışılmışın dışında bir yaklaşımla ele alınarak bugüne kadar yapılmış olan değerlendirmelerin oldukça dışına çıkılıyor.

Yazar: M. Gül Akdeniz
Sayfa sayısı: 480
Yayınevi: İdeal Kültür Yayıncılık

Tarih Öncesi ve İlk Çağ Mimarlığı yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Volkan Evi

Çölün ortasındaki sönmüş bir volkanın üzerinde bulunan Volkan Evi, neo-fütürist tarzıyla sıra dışı bir görünüme sahip. Kumulların ortasında beyaz kubbesiyle göze çarpan ev, 360 derecelik ıssız bir manzarayı kucaklayan modern bir anıt izlenimi veriyor. Volkan Evi, ABD’nin Kalifornia Eyaleti’nin güneydoğusunun büyük bir bölümünü kaplayan Mojave Çölü’nde yer alıyor. Kubbesi ve dairesel planı ile bir uçan […] Volkan Evi yazısı Kilsan...

Volkan Evi, gece görünümü

Volkan Evi, panoramikÇölün ortasındaki sönmüş bir volkanın üzerinde bulunan Volkan Evi, neo-fütürist tarzıyla sıra dışı bir görünüme sahip. Kumulların ortasında beyaz kubbesiyle göze çarpan ev, 360 derecelik ıssız bir manzarayı kucaklayan modern bir anıt izlenimi veriyor.

Volkan Evi, ABD’nin Kalifornia Eyaleti’nin güneydoğusunun büyük bir bölümünü kaplayan Mojave Çölü’nde yer alıyor. Kubbesi ve dairesel planı ile bir uçan daireyi anımsatan ev, 150 metre yüksekliğindeki sönmüş bir yanardağın cüruf konisinin tepesine inşa edilmiş.

Görkemli ev, başarılı bir uçak mühendisi ve mucit olan Vard Wallace tarafından 1968 yılında yaptırılmış. Tasarımı ise Kaliforniyalı mimar Harrold Bissner Jr. tarafından yapılmış. Wallace’ın astrolojiye olan tutkusu nedeniyle tasarımda Onofre nükleer santralinin kubbe şeklindeki bilgi merkezinden esin alınmış. Evin tarhi de oldukça renkli. İlk sahibinden sonra bir TV şov sanatçısına satılmış, sonrasında da  Chapman Üniversitesi’ne bağışlanmış.

Çöl ortasında beyaz kubbe

Volkan Evi, 60 metrekarelik bir parsel üzerine oturuyor. İki yatak odalı ve iki banyolu evin toplam kullanım alanı ise 222 metrekare. Etrafı hendekle çevrili ev, çalışmak için bir atölye, dağın yamacına yapılmış iki katlı bir bakıcı evi, yapay bir göl ve bir kuyu da barındırıyor. Ön kapının hemen yanındaki genişletilmiş platform ise evin verandası olarak kullanılıyor.

Volkan Evi, 60 metrekarelik bir parsel üzerine oturuyorEvin kubbesi, sıcaklık nedeniyle beyaza boyanmış ve su geçirmez malzemelerle kaplanmış. Kubbe, ıssız çölün ortasında beyaz ve simetrik görünümüyle oldukça etkileyici.

Volkan Evi, kirişlerEvin gövdesini kubbeyi taşıyan büyük ve bombeli kirişler oluşturuyor. Temelin içine yerleştirilmiş olan kirişler aynı zamanda güneşe karşı gölgelik görevi de görüyorlar.

Volkan Evi, şömineKirişlerin arkasında bulunan açık plan yaşam alanı tamamen camla çevrilmiş. Alanın odak noktasında ise taş bir şömine yer alıyor.

Volkan Evi, gözlem güvertesi360 derecelik görüş açısı

Volkan Evi’nin en cazibeli ve vurucu yanını kubbenin tepesinde yer alan gözlem güvertesi oluşturuyor. Çok sayıda sürgülü cam ile çevrelenmiş olan gözlem güvertesi gökyüzünün astrolojik harikalarını gözlemlemek için ideal bir konuma sahip.

Bir diyafram gibi açılan güverte, 360 derecelik görüş açısı ile hem gökyüzüne açılmış bir pencere olarak hizmet veriyor hem de Newberry Dağları’nın ve Mojave Çölü’nün sansasyonel manzaralarına tanıklık ediyor.

Fotoğraflar: © Lance Gerber

Volkan Evi yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor?

Ortalama bir aile yılda yaklaşık 6 bin kilowatt saat elektrik harcıyor. Giderek artan bu tüketimle baş etmenin en etkili yollarından biri elimizdeki kaynakları tasarruflu olarak kullanmak. Bu tasarruf aynı zamanda sera gazlarının salınımını da azaltarak çevreye de fayda sağlıyor. Elektrikli ev aletlerinin kullanımındaki küçük detaylar, ev içi elektrik tasarrufunda önemli bir etken. Cihazları doğru kullanmak, […] Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor?...

Ortalama bir aile yılda yaklaşık 6 bin kilowatt saat elektrik harcıyor. Giderek artan bu tüketimle baş etmenin en etkili yollarından biri elimizdeki kaynakları tasarruflu olarak kullanmak. Bu tasarruf aynı zamanda sera gazlarının salınımını da azaltarak çevreye de fayda sağlıyor.

Elektrikli ev aletlerinin kullanımındaki küçük detaylar, ev içi elektrik tasarrufunda önemli bir etken. Cihazları doğru kullanmak, elektrik verimliliği ve tüketimi hakkında bilgi veren enerji etiketlemeleri hakkında bilgi sahibi olmak yeni veya ikinci el aletleri satın alırken oldukça önemli.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, enerji etiketiEnerji etiketlemesi

Elektrikli ev aletlerinde enerji verimliliği sınıflandırması, on gruptan oluşuyor. Bu gruplandırma A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle tanımlanıyor.

A+++ sınıfı en düşük enerji tüketim sınıfını, G sınıfı ise en yüksek enerji tüketim sınıfını ifade ediyor. Örneğin, evlerimizde kesintisiz olarak kullandığımız buzdolaplarının A sınıfı olanları G sınıfı olanlarına göre %56 daha az enerji harcıyor.

Günümüzde piyasada daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfı cihazlar yer alıyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, cihazlarHangi cihaz ne tüketiyor?

Buzdolabı
Evdeki elektrikli cihazlar içerisinde kesintisiz çalışan buzdolapları, toplam ev enerji tüketiminin % 31’ine karşılık geliyor. Buzdolaplarının elektrik tüketimleri iç hacimlerine yani büyüklüklerine göre değişim gösteriyor. A+ sınıfını örnek alırsak, mini bir buzdolabı saatte 20 watt, orta boy bir buzdolabı saatte 25 watt, büyük boy bir buzdolabı ise 40 watt elektrik harcıyor. Buzdolaplarının elektrik tüketimlerini en aza indirmek için ocak ve radyatör gibi ısı kaynaklarının yakınına koymamak, yaz ve kış ısı ayarlarını yapmak ve kapağını uzun süre açık bırakmamak gerekiyor.

Çamaşır makinesi
Evlerde vazgeçilmez olan çamaşır makinelerinin çeşidi ve ek özelliklerine göre elektrik tüketimleri değişiyor. Sık kullanılan A+ sınıfı, 5 kg yıkama kapasiteli bir çamaşır makinesi saatte 800 watt elektrik harcıyor. Harcanan elektrik tüketimini azaltmak için, tam dolduğunda çalıştırmak, kısa ve soğuk su programlarını tercih etmek gerekiyor.

Bulaşık makinesi
A+ sınıfı bir bulaşık makinesi saatte 1.800 watt elektrik tüketiyor. Ayrıca çalışmadıkları zaman da prize takılı olduklarında 0,1 watt/saat kadar fazladan enerji harcıyorlar. Tasarruf için en doğru yöntem ise makineyi tam kapasite dolu olduğu zamanlarda çalıştırmak.

Çamaşır kurutma makinesi
Özellikle son yıllarda eskiye oranla evlerde daha sık yer alan çamaşır kurutma makineleri iki saatlik bir kurutma döngüsünde 3.500 watt enerji kullanıyor. Bu harcanan enerji miktarını azaltmanın tek yolu ise giysi kurutmak için doğal yöntemleri kullanmak.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor. evde enerji tüketimiElektrikli fırın
Elektrikli fırınlar normal sıcaklıktaki çalışma ayarında saatte yaklaşık 2.000 watt elektrik harcıyor. Bu enerji kullanımını en aza düşürmek için çalışıyorken fırının kapağını açmamak gerekiyor. Açılırsa biriken ısının % 20’si kayba uğruyor.

Ütü
Evlerde kullanılan elektrikli aletler arasında en yüksek elektrik tüketimine sahip olan aletlerden biri olan ütüler saatte 2.500 ile 2.800 watt arasında enerji harcıyor. Çamaşırların nemli olarak ütülenmesi ve ütü satın alırken gücünden çok buhar kapasitesi yüksek olanların tercih edilmesi elektrik tüketimini azaltıyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, elektrikli süpürgeElektrik süpürgesi
Elektrik süpürgelerinin emiş güçlerine göre elektrik tüketimleri değişiyor. Genellikle saatte 1.000 ile 2.000 watt arasında enerji harcıyorlar. Süpürgelerin emiş güçlerindeki azalma daha fazla enerji tüketimine neden oluyor. Bu nedenle filtrelerinin veya toz torbalarının sık değiştirilerek emiş gücünün yüksek tutulması enerjiden tasarruf sağlıyor.

Klima
Sıcak havaların vazgeçilmezi olan klimaların enerji tüketimleri büyüklüklerine ve kapasitelerine göre değişiyor. Klimalar, soğutma ve ısıtma kapasitelerine göre BTU olarak sınıflandırılıyor. Buna göre, soğutma yaparken 9.000 Btu bir klima saatte 900 watt ile 3.700 watt; 22.000 Btu bir klima 900 watt ile 6.800 watt; 44.000 Btu bir klima 13.000 watt elektrik harcıyor.

Klimaların tüketimlerini azaltmak için iç sıcaklık 24° C’nin üzerine çıktığında çalıştırmak, çalışırken kapı ve pencereleri kapatmak, hava sirkülasyonunun iyi olduğu yerlere kurulum yaptırmak gerekiyor.

Televizyon
Televizyonların enerji tüketimi türüne göre değişiyor. LED teknolojili televizyonlar LCD’lerden yaklaşık yüzde 25 , plazmalardan ise yüzde 40 daha az elektrik harcıyor. Örneğin 52 inç bir LCD ekran televizyon saatte 240 watt; 55 inç bir LED ekran televizyon ise saatte yaklaşık 190 watt enerji tüketiyor.

En fazla tüketimi ise tüplü televizyonlar yapıyorlar.

Dizüstü bilgisayar
Bilgisayarlar, evdeki elektrikli ev aletleri arasında ortalama elektrik tüketiminin yüzde 7,7’sini oluşturuyor. Dizüstü bilgisayarlar saatte 60 ile 90 watt elektrik kullanıyor. Tüketim, cihazdaki donanımlar ya da kullanım şekillerine göre artabiliyor. Örneğin oyun oynamak tüketimi artırıyor. Enerji sarfiyatını daha aza indirmek için ekran koruyucuyu devre dışı bırakmak, monitörün parlaklığını azaltmak gerekiyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor, şarj aletleriOyun konsolu
Oyun konsolları en çok elektrik tüketen cihazlar arasında yer alıyor. Konsolların bir özelliği de bekleme modundayken bile saatte yaklaşık 23.3 watt harcıyor olmaları. Bu duruma tek çözüm, kullanılmadığı zamanlarda konsolu tamamen kapatmak. Prize takılı ama kapalı bir konsol saatte sadece 1 watt tüketiyor.

Şarj cihazları
Cep telefonları ve tabletlerin şarj cihazları, prize takılı oldukları zaman saatte yaklaşık 0.26 watt tüketiyor. Şarj edilen cihaz % 100 dolduğunda şarj bağlantısının kesilmesi tasarruf sağlıyor.

Elektrikli ev aletleri ne kadar enerji tüketiyor? yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Eski araçlara yeni işlev

Fransız sanatçı Benedetto Bufalino, eski nesneleri işlevsel ve eğlenceli bir şekle dönüştürüyor. Özellikle eski otomobillere ve araçlara yeniden hayat kazandıran sanatçı, kentsel günlük yaşama kamusal alanlar ekliyor. Eskimiş ve artık kullanılmayan tüm nesneleri yeniden düzenleyen Benedetto Bufalino’nun tasarımlarının odağını işlevsellik oluşturuyor. Yeniden tasarladığı tüm nesnelerin mutlaka insanlar tarafından kullanılabilir olmasına ve eğlenceli bir...

Eski araçlara yeni işlev, Benedetto Bufalino, sokak lambası

Fransız sanatçı Benedetto Bufalino, eski nesneleri işlevsel ve eğlenceli bir şekle dönüştürüyor. Özellikle eski otomobillere ve araçlara yeniden hayat kazandıran sanatçı, kentsel günlük yaşama kamusal alanlar ekliyor.

Eskimiş ve artık kullanılmayan tüm nesneleri yeniden düzenleyen Benedetto Bufalino’nun tasarımlarının odağını işlevsellik oluşturuyor. Yeniden tasarladığı tüm nesnelerin mutlaka insanlar tarafından kullanılabilir olmasına ve eğlenceli bir yaratıcılık taşımasına dikkat ediyor.

Özellikle kullanılmayan otomobiller ve diğer araçlara farklı işlevler kazandıran sanatçı, yeniden hayat verdiği otomobil ve araçları galerilerde sergilemek yerine kamusal alanlara yerleştirmeyi tercih ediyor.

Fotoğraflar: benedettobufalino.com

Eski araçlara yeni işlev yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Mimar Kemaleddin Belgeseli

Mimar Kemaleddin (1870-1927) Türkiye mimarlığının tarihinde, çok sayıda yapı üretmiş uygulamacı mimar kimliğini, aynı derecede yoğun bir düşünce adamı kimliğiyle bütünleştiren bir isimdir. Bugüne gelen bir perspektiften bakıldığında, bu nitelikleri taşıyan çok az mimardan biri olduğu söylenebilir. Yaptığı işleri sorgulama, ona daha geniş bir çerçeveden bakarak kendi konumunu belirleme ve bu konumu gerek verdiği ürünlerle, […] Mimar Kemaleddin...

Mimar Kemaleddin (1870-1927) Türkiye mimarlığının tarihinde, çok sayıda yapı üretmiş uygulamacı mimar kimliğini, aynı derecede yoğun bir düşünce adamı kimliğiyle bütünleştiren bir isimdir. Bugüne gelen bir perspektiften bakıldığında, bu nitelikleri taşıyan çok az mimardan biri olduğu söylenebilir. Yaptığı işleri sorgulama, ona daha geniş bir çerçeveden bakarak kendi konumunu belirleme ve bu konumu gerek verdiği ürünlerle, gerekse yazıyla savunma, Osmanlı dönemindeki geleneksel meslek ilişkisinin sahip olmadığı bir özelliktir.

Klasik Osmanlı mimarlığına ait biçimlerin yeni bir bağlamda yorumlandığı ve “Milli Mimari” adı verilen bu üsluba sahip yapılar, Mimar Kemaleddin kuşağı ve öğrencileri tarafından önce İmparatorluğun geniş coğrafyasındaki sayısız kente, sonra da Cumhuriyet’in başkentine taşınmış, özenli tasarım ve uygulamalarıyla bugün de dikkat çeken önemli bir toplam oluşturmuşlardır.

Yönetmen: Hilmi Etikan

Mimar Kemaleddin Belgeseli yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Casa Vicens, farklı stil, fantastik görünüm

Ünlü mimar Antoni Gaudí tarafından tasarlanan Casa Vicens, hem Katalan mimarisinin tarihinde hem de farklı tarzları bir araya getirmesi nedeniyle dünya mimarlık tarihinde çok önemli bir yer tutuyor. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bina, Gaudí tarafından tasarlanan ilk ev olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Barcelona’da yer alan Casa Vicens, modern, neoklasik ve […] Casa Vicens, farklı stil, fantastik görünüm yazısı Kilsan Blog sitesine...

Casa Vicens, genel

Casa Vicens, Barcelona'da yer alıyor
Fotoğraf: Pol Viladoms / yatzer.com

Ünlü mimar Antoni Gaudí tarafından tasarlanan Casa Vicens, hem Katalan mimarisinin tarihinde hem de farklı tarzları bir araya getirmesi nedeniyle dünya mimarlık tarihinde çok önemli bir yer tutuyor. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bina, Gaudí tarafından tasarlanan ilk ev olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

Barcelona’da yer alan Casa Vicens, modern, neoklasik ve art nouveau da dahil olmak üzere pek çok mimari tarzın bir arada olduğu ve Gaudí’nin mimari anlayışını anlatan neo-mudéjar mimarisinin bir yansıması. Gaudi’nin hayata bakışı ve sanat anlayışının ilginç bir yansıması haline gelen Casa Vicens, Katalan modernizminin yolunu açan eserlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Gaudí’nin kariyerinin başında, 31 yaşındayken yaptığı ev, sanatçının inanılmaz hayal gücü sayesinde demir, cam, seramik ve beton gibi çeşitli farklı materyalleri bir araya getiriyor.

Casa Vicens, 1888İlk ev ve yepyeni bir stil

Günümüzde müze olan binanın inşa öyküsü yaklaşık bir buçuk asır önce başlıyor.

Manuel Vicens i Montaner, Barselona’da yaşayan bir hisse senedi ve para komisyoncusuydu. Annesinin ölümüyle miras kalan arsa üzerine bir yazlık ev yaptırmak istedi. Evin tasarımı için yakın arkadaşı olan Gaudí ile anlaştı.

Gaudí o dönemde okulundan yeni mezun olmuştu. Kariyerinin başındaydı ama neo-mudéjar etkisiyle karakterize edilen kendi stilini geliştirmeye çoktan başlamıştı. Stilinin belirgin özellikleri geometrik kütlelerin yan yana yerleştirilmesi, seramik karoların kullanımı, metal işleri ve tuğla süslemelerini içeriyordu. İspanyol mimarisi ile Arap mimarisinin karışımı olan bu oryantalist stil, dönemin kurallarına tamamen aykırı bir mimarlık tarzıydı. Ev, Katalan modern mimarisine yepyeni bir soluk ve bakış açısı getiriyor ona adeta çiçek açtırıyordu.

Casa Vicens, Gaudi tarafından tasarlandı
Fotoğraf: Kent Wang

Casa Vicens’in tasarımı ve inşaat planları 1883 yılında onaylandı ve aynı yıl inşaat ruhsatı alındı. Binada taş, tuğla, renkli fayanslar ve demir kullanıldı. İnşaat sırasında mecburen kesilen ağaçlar binanın detaylarına dahil edildi. 1888 yılında tamamlanan ev, Gaudí’nin mimari hayal gücü ve dehası sayesinde yeni bir mimarlık dili yaratmış oldu.

Casa Vicens, restorasyon
Fotoğraf: Carlos Cunha

Farklı bir mimardan dokunuşlar

Evin ilk sahibi olan Manuel Vicens 1895 yılında öldü. Casa Vicens, ilk yapıldığı günden beri yazlık ev olarak kullanılmıştı; Vicens’in ölümünden sonra da bir süre ailesi tarafından aynı amaçla kullanıldı. 1899 yılında ise, aile evi Kübalı bir Dr. olan Antonio Jover’e sattı.

Ev, 1925 yılında İspanyol mimar Juan Sierra de Martínez tarafından genişletildi. Ana kat girişleri değiştirildi ve bahçe uzatıldı. Tüm bu tadilatlar orijinal tasarıma son derece sadık kalınarak yapıldı. O sırada Sagrada Familia’yı inşa etmekle meşgul olan Gaudí de yapılan tadilat planlarını onayladı.

Casa Vicens, 2001 ve 2004 yılları arasında bir restorasyon daha geçirdi. Mimar Ignacio Herrero Jover tarafından yapılan bu restorasyonda evin cepheleri, içi ve ve mobilyaları elden geçirildi.

Fantastik bir cephe

Toplam alanı yaklaşık 1.266 metrekare olan yapı, bir bodrum, iki yaşam katı ve bir çatı katı ile dört kattan oluşuyor. Evin ilk iki katı, kadife çiçeği ile süslenmiş yatay seramik karoları ile kaplı. Fayansların döşenme şekli İkinci kattan itibaren dikey olarak değişiyor.

Fayansların üzerindeki çiçekler, Gaudí’nin doğadan aldığı ilhamı yansıtan çiçek ve bitki motifleri ile bezeli. Motifler, evin kapılarında ve palmiye yaprağı deseni olarak balkonlardaki dökme demir parmaklıklarda da görülüyor. Caddeye bakan balkonların kenarlarında ise zarif melek figürleri kullanılmış. Klasik mimarinin sade görünümünü engellemek için ise binanın köşelerinde çıkıntılı kenarlar kullanılmış.

Casa Vicens, kule
Çatıda yer alan kule Fotoğraf: Pol Viladoms / yatzer.com

Erişilebilir çatı

Casa Vicens’in kiremit çatısı, suyu toplamak amacıyla iki taraftan eğimli olarak yapılmış. Çatının dört tarafını çevreleyen dar bir yol çatıya bakım ve onarım gibi durumlarda kolay erişim sağlıyor. Gaudí’nin çatıyı erişilebilir olarak tasarlamasının bir nedeni de her şeyden uzaklaşmak ve yaşamı düşünmek için eve bir mekan yaratmak isteği olmuş.

Çatı katında, İslam ve Asya mimarisinin etkilerinin görüldüğü bir kubbe, batı köşesinde bir kule ve üç aynı tuğla baca yer alıyor. Her biri evin cephesinde olduğu gibi yeşil ve beyaz seramik fayanslarla kaplanmış. Çatının binanın bir uzantısı olarak kullanılması ve bu alanda yer alan havalandırmanın ve bacaların, cephe ile benzer stillerde dekore edilmesi Gaudí’nin tüm çalışmaları boyunca görülen bir özelliktir.

Etkileyici alanlar, üç boyutlu figürler

Casa Vicens’in içi de dışı gibi renkli ve ihtişamlı. Gaudí, binanın iç kısmının süslemeleri için üç boyutlu sarmaşık, meyve ve çiçek figürleri oluşturmuş. Figürlerin oluşturulmasında ise preslenmiş karton kullanmış.

Bodrum kat, havalandırılmasının ve aydınlatılmasının daha iyi olması için biraz yükseltilmiş. Böylece İngiliz tarzı avludan daha fazla ışık ve hava alır hale getirilmiş. Evin mutfağı, depo ve çöplük odası bu katta bulunuyor. Birinci katta geniş bir oturma ve yemek odası, küçük bir Türk tarzı sigara odası ve iki ek oda yer alıyor. İkinci kat, ailenin yatak odalarını barındırıyor. Çatı katı ise hizmetçiler için tasarlanmış. Tüm katları at nalı şeklindeki bir merdiven birbirine bağlıyor.

Casa Vicens, tavanlar
Fotoğraf: Jon Ander

Duvarlar sazları simgeleyen bir sıva tabakası ile kaplanmış, tavanlar ise renkli bitki ve çiçeklerle süslenmiş. Dekorasyonun ve süslemelerin en yoğun kullanılmış olduğu yemek odası doğadan kuşlar ve sarmaşıklar gibi birçok figürü bir araya getiriyor. Oturma odasındaki kubbe resmi ise gökyüzüne cam kubbeden bakma hissini veriyor.

Casa Vicens, müze
Fotoğraf: Pol Viladoms / yatzer.com

Konuttan müzeye

Casa Vicens, 2014 yılına kadar özel bir konut olarak kaldı. 2014’te özel bir aile bankası olan MoraBanc tarafından müze yapmak amacıyla satın alındı. Bu aşamada evde büyük bir restorasyon gerçekleştirildi.

Binaya, erişilebilirliği artırmak ve ziyaretçilerin evi rahat bir şekilde gezebilmesini sağlamak amacıyla modern bir merdiven ve asansör eklendi. Sergi ve etkinlikler için alanlar yaratıldı.

İspanyol ressam Francesc Torrescassana i Sallarés’in 32 tablosu ve Antoni Gaudi’nin yaptığı mobilyaların koleksiyonunun da bulunduğu ev, bu detaylarla oldukça değerli bir müze haline getirildi.

Gösterişli ama zarif, modern ama klasik Casa Vicens, yenilenmiş, restore edilmiş ve yeniden dizayn edilmiş olarak, 2017 sonbaharında orjinal oyma kapılarını halka açtı.

Casa Vicens, farklı stil, fantastik görünüm yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.Subscribe to RSS Feed
Other Related Blogs

Link to Category: Blog Articles


Or if you prefer use one of our linkware images? Click here